Ματσάρα για Final Four στη Βαρκελώνη με θριαμβεύτρια την Εφές

Written by  Ιαν 11, 2020

Η Αναντολού Εφές συνεχίζει την εκπληκτική της πορεία στην φετινή διοργάνωση, επικρατώντας μετά από ένα σπουδαίο παιχνίδι εκτός έδρας της Μπαρτσελόνα με 86-82 και συνεχίζει από την κορυφή της βαθμολογίας με 15-3, μαζί με την Ρεάλ Μαδρίτης, με τους «μπλαουγκράνα» να χάνουν έδαφος, υποχωρώντας στο 13-5.

Η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 0-5, ενώ έφτασε γρήγορα και το +10 (7-17), με την Μπαρτσελόνα να αντιδρά, να μειώνει σε 19-22 και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους με προβάδισμα 19-24.

Η Μπαρτσελόνα άρχισε να ξυπνά και με σερί 9-0 μετέτρεψε το 23-31 σε 32-31, παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στο παιχνίδι, με την Εφές, ωστόσο, να μην πτοείται, να ξεφεύγει και πάλι με 35-43 και να φτάνει στο ημίχρονο με προβάδισμα 42-45.

Νευρικό το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να χρειάζονται περισσότερα από 2’ για να φτάσουν στο καλάθι, με την Εφές να διατηρεί το προβάδισμά της και να φτάνει το +8 (56-64) και να μπαίνει στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 58-66.

Τα εντυπωσιακό ξεκίνημα της Μπαρτσελόνα σε αυτό το τελευταίο κομμάτι του αγώνα, κράτησε την Εφές χωρίς πόντο για σχεδόν 5’, διάστημα στη διάρκεια του οποίου έκανε ένα σερί 14-0 για να ανατρέψει την κατάσταση και να προηγηθεί με 72-66, ενώ προηγήθηκε και με +7 (75-68), έχοντας σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη.

Στο σημείο εκείνο, ωστόσο, μίλησαν οι προσωπικότητες του Κρις Σίνγκλετον και του Σέιν Λάρκιν, που με μεγάλες προσπάθειες και ψυχραιμία στις κρίσιμες βολές στο τελευταίο λεπτό, ανέτρεψαν εκ νέου την κατάσταση και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους με το τελικό 82-86.

Ο Σέιν Λάρκιν ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι εντυπωσιακός με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Κρις Σίνγκλετον πλήγωσε την πρώην ομάδα του με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Κρούνοσλαβ Σίμον είχε 10 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ από την Μπαρτσελόνα, ο Μπράντον Ντέηβις είχε 20 πόντους, ο Μάλκολμ Ντιλέινι σημείωσε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο τελείωσε με 14 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-45, 58-66, 82-86

Φωτό: euroleague.net