Η Μπάγερν την γερμανική «μονομαχία» με συγκλονιστικό φινάλε

Written by  Δεκ 19, 2019

Σε ένα παιχνίδι με συγκλονιστική εξέλιξη, ανατροπές, συγκινήσεις και σασπένς, η Μπάγερν Μονάχου πήρε το γερμανικό ντέρμπι με την Άλμπα Βερολίνου στην παράταση με 77-76 (κ.α.), χάρη στον Μαόντο Λο που με τρίποντο στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας και 2/2 βολές στα 12’’ πριν τη λήξη, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Μπάγερν εισχώρησε στον όμιλο των ομάδων που βρίσκονται στο 6-8 και κυνηγούν την θέση στην οκτάδα, μαζί με Βαλένθια, Μπασκόνια, Βιλερμπάν, Ολυμπιακό και Ερυθρό Αστέρα, αντίθετα με την Άλμπα που υποχώρησε στο 4-9.

Οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι το 7’ (10-11), αλλά στο σημείο εκείνο και μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου, η Μπάγερν έτρεξε σερί 8-0 και προηγήθηκε με 10-19, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο την περίοδο.

Η δεύτερη περιοδος άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι μείωσαν σταδιακά, πλησίασαν στον πόντο (26-27) και το ημίχρονο έληξε με την Μπάγερν να προηγείται με 2 πόντους (28-30).

Η Μπάγερν μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε γρήγορα το +7 (31-38), ενώ προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (50-40) και φάνηκε να ελέγχει πλήρως το παιχνίδι, όμως, η Άλμπα απάντησε με σερί 8-0 για να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 48-50.

Το σερί της Άλμπα έφτασε το 14-0 για να κάνει την ολική ανατροπή και να προηγηθεί με 54-50 και να πάρει με τη σειρά της τον έλεγχο του παιχνιδιού, έφτασε στο +5 (68-63) στα 43’’ και είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, αλλά η Μπάγερν κατάφερε να ισοφαρίσει σε νεκρό χρόνο με τον Λο σε 72-72 και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο, οι δυο ομάδες τα.. έσπασαν, με την Άλμπα να προηγείται με 76-75, αλλά ο Λο με 2/2 βολές στα 12’’ χάρισε τη νίκη και το γόητρο στην ομάδα του.

Ο ήρωας των νικητών είχε συνολικά 13 πόντους με 4 ασίστ, ο Βλαντιμίρ Λούσιτς είχε 19 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Γκρεγκ Μονρόε έκανε double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ντανίλο Μπαρτέλ είχε 10 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Από την Άλμπα, ο Μακάι Μέισον είχε 17 πόντους και 3ασίστ, ο Ρόκας Γκεντράιτις 15 πόντους με 3 ριμπάουντ, και ο Λούκε Σϊκμα 10 πόντους με 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 28-30, 48-50, 72-72, 76-77 (παρ.)

Φωτό: euroleague.net