Στο χαλαρό η Μπαρτσελόνα τη Βιλερμπάν

Written by  Δεκ 18, 2019

Η Μπαρτσελόνα δεν χρειάστηκε να πασχίσει πολύ για να επικρατήσει της Βιλερμπάν με 80-67 και συνεχίζει να βρίσκεται στο κατόπι της Αναντολού Εφές, παρέα με την Ρεάλ στο 11-3.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 10-5 νωρίς, με τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά και να μην τους επιτρέπουν να ξεφύγουν περισσότερο, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο σε κοντινή απόσταση, με το σκορ στο 22-19.

Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 6 πόντους (27-21), αλλά και πάλι η Βιλερμπάν με σερί 6-0 ισοφάρισε, με τους «μπλουγκράνα» αυτή τη φορά να πατούν… γκάζι, να ξεφεύγουν με +11 (42-31) και να κλείνουν το ημίχρονο με διψήφιο προβάδισμα (48-38).

Ένα νέο σερί 6-0 με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου έφερε τη διαφορά στο +16 για την Μπαρτσελόνα (54-38) και από το σημείο εκείνο και έπειτα, όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα για τους γηπεδούχους.

Η Βιλερμπάν κατάφερε να μειώσει στους 7 με τη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου (63-56), αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο, με την Μπαρτσελόνα να ξεφεύγει και πάλι με 18 πόντους (76-58) και να φτάνει χωρίς άλλο κόπο στο τελικό 80-67.

Ο Άλεξ Αμπρίνες είχε 16 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Κόρι Χίγκινς σημείωσε 13 πόντους και ο Νίκολα Μίροτιτς 12 πόντους με 3 ριμπάουντ, ενώ για την Βιλερμπάν, ο Ντέηβιντ Λάιτυ σημείωσε 16 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Σαρλ Καουντί 12 πόντους και ο Τεό Μαλεντόν με τον Αμινέ Νουά είχαν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 48-38, 63-56, 80-67