Η Βαλένθια «εκτέλεσε» την Μπασκόνια και ανεβαίνει… αθόρυβα

Written by  Δεκ 18, 2019

Με «όπλο» το πολύ καλό περιφερειακό της σουτ και με μια εκπληκτική τελευταία περίοδο που ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 36-19, η Βαλένθια διέλυσε την Μπασκόνια με 105-77 και ανέβηκε στο 6-8, απειλώντας πλέον, μαζί με άλλες ομάδες, τις θέσεις της οκτάδας.

Οι γηπεδούχοι με 17/37 τρίποντα «εκτέλεσαν» στο δεύτερο ημίχρονο την αντίπαλό τους και την έπιασαν στο 6/8, στερώντας τους την ευκαιρία να πιάσουν στην βαθμολογία την Αρμάνι Μιλάνο

Η Βαλένθια μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-2, αλλά η Μπασκόνια αντέδρασε εντυπωσιακά και με σερί 13-2 πήρε με τη σειρά της προβάδισμα 10-15, μέχρι οι δυο ομάδες να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλες 19-19.

Με σερί 6-0 η Βαλένθια προηγήθηκε εκ νέου με 25-19 και παρέμεινε στο προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκάλεπτου, το οποίο ολοκλήρωσε με διψήφια διαφορά για πρώτη φορά, ευρισκόμενη στο ημίχρονο μπροστά με 46-36.

Τα πάντα ουσιαστικά κρίθηκαν με την έναρξη του τρίτου δεκάλεπτου, όταν η Βαλένθια κυριάρχησε στο παρκέ, εκτοξεύοντας πολύ γρήγορα τη διαφορά στο +19 (63-44), με την Μπασκόνια να πελαγοδρομεί και να ψάχνει τρόπο να αντιδράσει.

Αυτός δεν βρέθηκε ποτέ, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με την Μπασκόνια να έχει μειώσει προσωρινά σε 69-58, όμως, στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατέρρευσαν, με τους γηπεδούχους να… πυροβολούν ανελέητα και να φτάνουν στην ευρεία νίκη με το τελικό 105-77.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 25 πόντους με 5/8 τρίποντα, ο Αλμπέρτο Αλμπάλδε είχε 16 πόντους, ο Τζόρνταν Λόυντ 13, όσους και ο Σαμ Βαν Ρόσσομ που είχε και 5 ασίστ.

Για την Μπασκόνια, ο Σαβόν Σιλντς είχε 22 πόντους με 7 ριμπάουντ, ο Τόρνικε Σενγκέλια 15 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Λούκα Βιλντόθα πρόσθεσε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 46-36, 69-58, 105-77