Εύκολα την Ζενίτ και σταθερά στην τετράδα η Μακάμπι

Written by  Δεκ 17, 2019

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία, περνώντας από την έδρα της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 82-71 και παραμένει σταθερά στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας, ανεβαίνοντας στο 10-4, με την ρωσική ομάδα να βρίσκεται στον αντίποδα και την τελευταία θέση με 3-11

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η Μακάμπι πήρε ένα μικρό προβάδισμα 6-10, με την Ζενίτ να απαντά και να περνάει μπροστά με 17-15 και η πρώτη περίοδος έληξε με τις δυο ομάδες ισόπαλες με 21-21.

Ντέρμπι ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο με την Μακάμπι να προηγείται και πάλι με 24-28, την Ζενίτ να απαντά και πάλι για να προηγηθεί εκ νέου με 30-28 και το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να έχει οριακό προβάδισμα με 30-31.

Με σερί 6-0 η Μακάμπι προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (30-37) και πήρε για τα καλά… μπροστά, παίζοντας εξαιρετική άμυνα που κράτησε πολύ χαμηλά τους γηπεδούχους, φτάνοντας ακόμα και το +20 (39-59) πριν ο Τόμας μειώσει με τρίποντο στο 42-59 του τρίτου δεκάλεπτου.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος, με την Μακάμπι να διατηρεί εύκολα την διαφορά της, χαλαρώνοντας μόνο στα τελευταία λεπτά, με την Ζενίτ να μειώνει μέχρι και τους 7 (71-78) και το τελικό 71-82 να δίνει την άνετη, όπως εξελίχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, νίκη στην «ομάδα του λαού».

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μακάμπι με 17 πόντους, ο Οθέλο Χάντερ είχε 15 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Ελάιζα Μπράιαντ είχε 12 πόντους, ενώ για την Ζενίτ, ο Γουίλ Τόμας είχε 15 πόντους, ο Γκουστάβο Αγιόν 14 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Τιμ Αμπρομάιτις 10 πόντους με 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 30-31, 42-59, 71-82