Δύσκολα η Μπάγερν την Ζενίτ

Written by  Δεκ 13, 2019

Η Μπάγερν Μονάχου δυσκολεύθηκε αρκετά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, που παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 3-10, παίρνοντας τη νίκη με 77-69 που την φέρνει στον όμιλο των ομάδων με 5-8.

Με ασφυκτική άμυνα που κράτησε τους φιλοξενούμενους χωρίς καλάθι για περισσότερα από 5’, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-1, όμως, η Ζενίτ απάντησε με σερί 8-0 σε ένα δίλεπτο για να προηγηθεί με 7-9 και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ρωσική ομάδα να έχει προβάδισμα ενός πόντους (14-15).

Τα παιχνίδι κινούταν στον πόντο, με την Μπάγερν να παίρνει μικρή διαφορά με 32-27, αλλά να μην μπορεί να την διευρύνει και έτσι το ημίχρονο την βρήκε να προηγείται με ένα καλάθι για το 37-35.

Με σερί 5-0 η Μπάγερν προηγήθηκε με 42-35 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ενώ με την άμυνά της να κρατάει εκ νέου τους φιλοξενούμενους πολύ χαμηλά, πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (49-38), έφτασε και το +14 (61-47) και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την γερμανική ομάδα να έχει προβάδισμα με 61-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπάγερν δεν δυσκολεύθηκε να διατηρήσει την διαφορά της σε διψήφια επίπεδα, φτάνοντας σχετικά άνετα στην νίκη με το τελικό 77-69, που την διατηρεί κοντά στις ομάδες που προσπαθούν να ανακάμψουν από το κακό ξεκίνημά τους στην σεζόν.

Ο Βλαντιμίρ Λούσιτς είχε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Γκρεγκ Μονρόε είχε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ, ενώ ο Πέτερι Κόπονεν, ο Μαόντο Λο και ο Ντιέγκο Φλακατόρι είχαν από 11 πόντους.

Από την Ζενίτ, ο Άλεξ Ρένφρο είχε 18 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Τιμ Αμπρομάιτις είχε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 37-35, 61-50, 77-69