Πέρασε από το Κάουνας η Βαλένθια στην 7η ήττα σερί της Ζαλγκίρις

Written by  Δεκ 13, 2019

Η Βαλένθια πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Ζαλγκίρις Κάουνας με 86-82 και ανέβηκε στο 5-8 της βαθμολογίας, αναγκάζοντας την παραπαίουσα λιθουανική ομάδα στην 7η συνεχόμενη ήττα της και την παραμονή της στον πάτο της βαθμολογίας με απολογισμό 3-10.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα 7-12 στο 5’, με την Ζαλγκίρις να αντιδρά άμεσα, να προηγείται με 19-16 και να κλείνει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 21-19.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε να αναλαμβάνουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, φτάνοντας στο +7 στο 14’ (32-25), όμως, ήταν η σειρά της Βαλένθια να αντιδράσει, να προηγηθεί με τον Ντούμπλιεβιτς με 46-47 και το ημίχρονο έληξε με καλάθι του Λαντέιλ για το 48-47.

Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την Βαλένθια να δημιουργεί προβάδισμα στο τέλος της περιόδου χάρη στην πιεστική της άμυνα και με επιμέρους 9-17, προηγήθηκε με 57-64.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου, η Βαλένθια έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (59-72) και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, η οποία ήρθε παρά την προσπάθεια της Ζαλγκίρις να επιστρέψει, με το τελικό 82-86 να επιβραβεύει την προσπάθεια των φιλοξενούμενων.

Ο Λουί Λαμπεϊρί με 22 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, με τον Κίνο Κολόμ να προσθέτει 12 πόντους με 9 ασίστ για την Βαλένθια, ενώ για την Ζαλγκίρις, ο Εντγκάρας Ουλανόβας είχε 16 πόντους με 3 ασίστ, ο Τόμας Γουόλκαπ 12 πόντους με 7 ασίστ, ο Τζοκ Λαντέιλ 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Ζακ Λεντέι 10 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 48-47, 57-64, 82-86