Πάρτι της Εφές και ιστορικό αρνητικό ρεκόρ της Ρεάλ

Written by  Οκτ 24, 2019

Η Αναντολού Εφές έκανε πάρτι, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, αναγκάζοντας την Ρεάλ Μαδρίτης σε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις της στην ιστορία της στην Ευρωλίγκα και με τη νίκη της με 76-60, ανέβηκε στο 3-1 και δείχνει να ξεπερνά το κακό ξεκίνημα στην χρονιά της.

Η Ρεάλ ξεκίνησε εντυπωσιακά και με συνεχόμενα τρίποντα προηγήθηκε με 0-9 στο 3’ δείχνοντας ικανή να περάσει από την δύσολη εδρα της περσινής φιναλίστ της διοργάνωσης, όμως, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την «Βασίλισσα» να σκοράρει μόλις 2 πόντους μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου, όπου δεν ευστόχησε σε καμία προσπάθεια για δίποντο (0/8) και την Εφές να αναλαμβάνει τα ηνία της αναμέτρησης, προηγούμενη με 15-11.

Η Εφές είχε πια βρει τον ρυθμό της και προηγήθηκε με +9 (22-13), αλλά η Ρεάλ αντέδρασε και με σερί 10-1 ισοφάρισε σε 23-23, πριν προηγηθεί ξανά στο τέλος του ημιχρόνου με 29-31.

Με σερί 8-0 η Εφές ανέλαβε ξανά τα προβάδισμα στο παιχνίδι (37-31) και, με την Ρεάλ να κινείται σε σχετικά ρηχά… νερά, δεν δυσκολεύθηκε να το διατηρήσει μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, που την βρήκε να προηγείται με 56-50.

Η διαφορά έφτασε πολύ γρήγορα το +11 για τους γηπεδούχους (61-50) με την Ρεάλ να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει και την Εφές πλέον να ξεφεύγει, φτάνοντας ακόμα και το +19 (74-55) πριν πάρει την σπουδαία νίκη με 76-60.

Ο Κρούνοσλαβ Σίμον είχε 17 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Μπράιαντ Ντάνστον είχε επίσης 17 πόντους με 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Κρις Σίνγκλετον είχε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Βασίλιε Μίσιτς 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ για την Εφές, ενώ για την Ρεάλ που έκανε ιστορικό ρεκόρ με μόλις 7/30 δίποντα και συνολικά 19/60 σουτ, ο Σέρχιο Γιουλ είχε 14 πόντους και οι Γκάμπριελ Ντεκ και Τζόρνταν Μίκι σημείωσαν από 10 πόντους, με τον τελευταίο να έχει και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 29-31, 56-50, 76-60

Φωτό: euroleague.net