Πέρασε δύσκολα από την Βαλένθια η Εφές

Written by  Οκτ 18, 2019

Η Αναντολού Εφές έκανε πολύ καλύτερο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την 2η νίκη της στη φετινή διοργάνωση, αυτή τη φορά στην έδρα της Βαλένθια με 83-78 και δείχνει να παίρνει μπροστά, μετά την ήττα της στην πρεμιέρα.

Πολύ χορταστικό το πρώτο δεκάλεπτο, με την Βαλένθια να σκοράρει κατά… ριπάς και να προηγείται με 8-2, την Εφές να φέρνει γρήγορα το παιχνίδια στα ίσια (10-10) και να περνάει μπροστά με 14-16, πριν η περίοδος λήξει με την ισπανική ομάδα να προηγείται με 27-23.

Η Βαλένθια έφτασε το +7 (34-27), με την Εφές να προσπαθεί να μειώσει με σερί 5-0, αλλά να μην πετυχαίνει κάτι περισσότερο, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 46-39.

Η Εφές μπήκε ανανεωμένη στο δεύτερο ημίχρονο και, αργά, αλλά σταθερά, άρχισε να μειώνει τη διαφορά, ενώ πέρασε μπροστά με 57-60, έφτασε ακόμα και το +8 (61-69) και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 63-69.

Το παιχνίδι ήταν κακό στην τελευταία περίοδο, με τις δυο ομάδες να μη μπορούν να φτάσουν εύκολα στο καλάθι και το επιμέρους σκορ να μένει χαμηλά, κάτι που ευνόησε την τουρκική ομάδα, που κατάφερε να διατηρήσει τα κεκτημένα της και να φτάσει στη νίκη με 78-83, αφήνοντας την Βαλένθια στο 0-3.

Ο Κρούνοσλαβ Σίμον με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών, ο Βασίλιε Μίσιτς έκανε double-double με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 12 ασίστ, ο Άλεκ Πίτερς είχε 15 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Σέιν Λάρκιν τελείωσε με 13 πόντους και 4 κλεψίματα.

Από την Βαλένθια, ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς είχε 22 πόντους με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Σαμ Βαν Ρόσσομ είχε 14 πόντους με 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ και ο Μπροκ Μότουμ είχε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 46-39, 63-69, 78-83