Ισοφάρισε η Μπαρτσελόνα και όλα θα κριθούν στην Τουρκία

Written by  Απρ 26, 2019

Η Μπαρτσελόνα αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στη νίκη με 82-72 επί της Εφές, έφερε στα ίσια τη σειρά (2-2) και όλα πλέον θα κριθούν στην Τουρκία την Πρωτομαγιά με τη νικήτρια ομάδα να παίρνει το εισιτήριο για το F4 και τον ημιτελικό που περιμένει η Φενέρ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν επιφυλακτικά στην αναμέτρηση και το πρώτο πεντάλεπτο έκλεισε ισόπαλο με 8-8. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 12-8 στο έβδομο λεπτό, όμως η Εφές απάντησε με σερί 13-0 και 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου απέκτησε διψήφια διαφορά μπαίνοντας μπροστά με 22-12. Ο Σίνγκλετον με τρίποντο κατάφερε για την Μπαρτσελόνα να μειώσει με τη λήξη σε 22-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να σκοράρει με τον Κούριτς μειώνοντας σε 22-17, ενώ ο Σεραφίν ολοκληρώνοντας το πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου ανέβασε το σερί των Ισπανών στο 7-0 μειώνοντας σε 22-19. Τη λύση για την Εφές έδωσε ο Λάρκιν με τέσσερις πόντους για το 26-19 στο 13’, όμως η Μπαρτσελόνα είχε την απάντηση με δικό της σερί 6-0 να μειώνει σε 26-25 στο 15’. Δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα προσπέρασε με 34-33, όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Εφές να είναι μπροστά με 38-36.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα του τρίτο δεκαλέπτου και με σερί 5-0 προηγήθηκε στα πρώτα δύο λεπτά με 41-38, ενώ στο 23’ οι Ισπανοί ήταν στο +8 για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (48-40). Το πρώτο πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο έκλεισε με την Μπαρτσελόνα να είναι μπροστά με 51-42, ενώ οι Ισπανοί ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό στο 28’ (56-46). Ο Κλαβέρ με τρίποντο 1’20’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +13 (59-46). Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό η Μπαρτσελόνα ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο +15 (63-48). Η Εφές αυτό που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 63-50 με το κλείσιμο του τρίτου δεκαλέπτου.

Η Εφές μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο ώστε να κάνει την δική της αντεπίθεση και με σερί 4-0 στο πρώτο λεπτό μείωσε σε 63-54, όμως η Μπαρτσελόνα μέσα σε επτά δευτερόλεπτα ανέκτησε και πάλι διψήφια διαφορά για το 66-54. Η Εφές προσπαθούσε να επιστρέψει, όμως η Μπαρτσελόνα έιχε την αναμέτρηση στα χέρια της, καθώς πέντε λεπτά πριν το τέλος οι Ισπανοί ήταν μπροστά με 72-61. Η Εφές μείωσε εκ νέου σε 74-67 στο 36’ μπαίνοντας στην διεκδίκηση της νίκης, όμως η Μπαρτσελόνα ήταν σε καλό βράδυ, δεν επέτρεψε να της ξεφύγει το παιχνίδι, προηγήθηκε ενάμιση λεπτό πριν το τέλος με 78-68 κλειδώνοντας τη νίκη που ήρθε με το τελικό 82-72  φέρνοντας την σειρά σε πέμπτη αναμέτρηση στην Τουρκία την Πρωτομαγιά.

Πρώτος σκόρερ για την Μπαρτσελόνα ο  Κούριτς με 19 πόντους, ενώ για την Εφές ο Λάρκιν σημείωσε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 36-38, 63-50, 82-72