Πολύ δύσκολα το 1-0 η ΤΣΣΚΑ, αγωνία για Ντε Κολό

Written by  Απρ 17, 2018

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας… ίδρωσε πολύ για να καταφέρει να κάμψει την αντίσταση της Χίμκι με 98-95 σε ένα χορταστικό παρ’ όλα αυτά παιχνίδι και έκανε το 1-0 στην σειρά των play off που αναμένεται συναρπαστική, ωστόσο, έχει να ανησυχεί για την κατάσταση του Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας από το πρώτο δεκάλεπτο.

Η Χίμκι αιφνιδίασε την ΤΣΣΚΑ στο πρώτο δεκάλεπτο, δίνοντας έναν φρενήρη ρυθμό στο παιχνίδι με εκπληκτική κυκλοφορία της μπάλας και άψογη δημιουργία (11 ασίστ στο πρώτο δεκάλεπτο).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα χτύπησε αρχικά με τον Γκιλ μέσα στη ρακέτα και στη συνέχεια με φαρμακερά τρίποντα (6/12), για να πάρει προβάδισμα με 12-23 και να κλείσει ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος με τον Ιγκόρ Βιάλτσεφ να είναι ο πρωταγωνιστής με 11 πόντους και 3/5 από τα 6,75 μ. και να οδηγεί σε προβάδισμα με 25-34.

Παρά την απώλεια του Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος τραυματίστηκε στην προσπάθειά του να βγάλει μια άμυνα και αποχώρησε από το παιχνίδι, η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε κλείνοντας την δημιουργία των φιλοξενούμενων και με τον Ροντρίγκεθ να πυροβολεί από τα 6,75 μ., μείωσε σταδιακά και έφτασε ακόμα και στο καλάθι (44-46), όμως, η Χίμκι κατάφερε να αντισταθεί και να κλείσει ένα χορταστικό πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 46-54.

Οι φιλοξενούμενοι εξακολουθούσαν να αντιστέκονται, αλλά η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να ισοφαρίσει και να περάσει μπροστά με 65-64 στο 26’ δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η Χίμκι κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 72-75, όμως, η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε την τελευταία περίοδο με σερί 11-0 για να πάρει προβάδισμα με 83-75 και να αναλάβει τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, έμειναν κοντά, αλλά η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα ως το τέλος και να πάρει μια πολύ δύσκολη και αγχωτική νίκη με 98-95.

Μεγάλο πρωταγωνιστής ήταν ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ που σημείωσε 22 πόντους με 5 ασίστ, εξαιρετικός ήταν ο Οθέλο Χάντερ με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Γουίλ Κλίμπουρν έφτασε κοντά στο double-double με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ οι Χίγκινς, Αντόνοφ και Ντε Κολό (όσο αγωνίστηκε) σημείωσαν από 10 πόντους.

Για την αξιόμαχη Χίμκι που έδειξε πως μόνο εύκολη αντίπαλος δεν θα είναι, ο Αλεξέι Σβεντ τελείωσε με 22 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ο Ιγκόρ Βιάλτσεφ έφτασε τους 21 πόντους (5/8 τρίποντα) με 3 ριμπάουντ, ο Άντονι Γκιλ είχε 14 πόντους, ο Τζέημς Άντερσον σημείωσε 13 και ο Τόμας Ρόμπινσον είχε 12 πόντους με 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-34, 46-54, 72-75, 98-95