Ήττα και τέταρτη θέση για Προμηθέα

Written by  Δεκ 17, 2019
Στην τέταρτη θέση του Α ομίλου του EuroCup, τερμάτησε ο Προμηθέας Πάτρας καθώς γνώρισε την ήττα με 80-66 από την Ανδόρα στην Πάτρα.

Η Ανδόρα ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και από αρχή έχτισε μια διαφορά κόντρα στον Προμηθέα. Με τον Κασελάκη να σκοράρει οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν αλλά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε 16-19 για τους φιλοξενούμενους. Η Εικόνα δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο με την ομάδα της Πάτρας να προηγείται με 36-35.

Η Ανδόρα βρήκε λύσεις με τους Γιοβέν και Σένγκλιν και η διαφορά άνοιξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Χάνα, ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ανδόρα και δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα του Προμηθέα. Με τρεις βολές ο Γέλινεκ διαμόρφωσε το 51-62, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο τελικό 80-66, φεύγοντας με τη νίκη από την Πάτρα και άφησαν τον Προμηθέα στην τέταρτη θέση του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα:: 16-19, 36-35, 51-59, 66-80

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Μπαμπ 6 (2/3 τρίποντα), Λίποβι 3 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καφέζας 3, Κασελάκης 12 (3/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Κουρουπάκης 4 (1/4 δίποντα), Κατσίβελης 7 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φίλερ 2, Ρόμπινσον 4 (2/10 σουτ), Έλις 13 (6/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Μαντζούκας 6 (2/3 τρίποντα), Μπαζίνας 3

ΑΝΔΟΡΑ (Ναβάρο): Γιόβετ 12 (6/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Μάσενατ, Χάνα 15 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Τοντόροβιτς, Γουόκερ 13 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Κολόμ, Γέλινεκ 11 (2/8 σουτ, 5/5 βολές), Σένγκλιν 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπαρτολομέ, Καράσκο, Μούσλι 12 (5/5 δίποντα, 2/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κλαρκ 2

Last modified on Τρίτη, 17 Δεκεμβρίου 2019 22:10