Ο «Αυτοκράτορας» είναι εδώ!

Written by  Δεκ 03, 2015

Ο Άρης επικράτησε για δεύτερη φορά της ρωσικής Ούνικς Καζάν, αυτή τη φορά με 76-70 και εξασφάλισε πανηγυρικά την πρόκρισή του στους 32» του Eurocup.

Η ελληνική ομάδα έπαιξε ψυχωμένα, με καθαρό μυαλό, δεν πτοήθηκε από το κακό ξεκίνημά της, βρήκε τις δυνάμεις να διατηρηθεί στο παιχνίδι και τελικά πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη μέσα στο κατάμεστο «Nick Gallis Hall» που θύμισε τις μεγάλες ευρωπαϊκές βραδιές της ιστορίας της ομάδας.

Η ρωσική ομάδα ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένη στο παιχνίδι και προηγήθηκε 2-12 στο 5’ έχοντας κλείσει καλά τους χώρους, εμποδίζοντας τους παίκτες του Άρη να βρουν διεξόδους προς το καλάθι. Με τον Κιθ Λάνγκφορντ να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα της ελληνικής ομάδας και να φτάνει τους 12 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το διάστημα αυτό μπροστά στο σκορ με 13-20.

Ο Άρης βελτίωσε την άμυνά του και προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και το κατάφερε χάρη στο πάθος που έβγαλαν οι παίκτες του στο παρκέ και τον περιορισμό του Λάνγκφορντ, επιτρέποντας στους «κιτρινόμαυρους» να κλείσουν το ημίχρονο με την  Ούνικς Καζάν να προηγείται οριακά με 32-34.

Η ελληνική ομάδα μπήκε μεταμορφωμένη στην τρίτη περίοδο και με ένα γρήγορο σερί 8-2 πήρε προβάδισμα 40-36 και έδειξε ότι μπορεί να κοιτάξει στα μάτια την ρωσική ομάδα.

Με το σκορ στο 51-52 στο 28 για τους φιλοξενούμενους, ο Βασίλης Σίμτσακ δέχθηκε ένα αντιαθλητικό φάουλ από τον Πονκρασόφ και αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ. Οι συμπαίκτες του αφυπνίστηκαν πρόσκαιρα, κάνοντας ένα σερί 5-0 για το 56-52 και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Άρη να έχει οριακό προβάδισμα με 56-55.

Η κερκίδα είχε «ξυπνήσει» και οδηγούσε τον Άρη στην νίκη, με τους παίκτες της ελληνικής ομάδας να ανταποκρίνονται και να παίρνουν μια ικανοποιητική διαφορά που τους έδωσε ένα σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη (67-59 στο 34’), όμως, η εμπειρία της Ούνικς Καζάν ενεργοποίησε το ένστικτο της αυτοσυντήρησης και επανήλθε στο παιχνίδι για να διεκδικήσει τη νίκη.

Με το σκορ στο 70-65 στο 39’ ο Πονγκρασόφ με δίποντο και ο Λάνγκφορντ με δυο βολές μείωσαν σε 70-69 στα 34’’, ο Οκάρο Γουάιτ έκανε 2/2 για το 72-69 στα 17,5’’, ο Ντομινίκ Γουότερς έκανε λάθος φάουλ στα 14,6’’ οδηγώντας τον Κιθ Λάνγκφορντ στη γραμμή των βολών, όμως, ο Αμερικανός έκανε 1/2 για το 72-70.

Ήταν η σειρά του Ντομινίκ γουότερς να πάει στις βολές με τον Αμερικανό να κάνει 2/2 για το 74-70. Στην επαναφορά, ο Λάνγκφορντ αστόχησε σε τρίποντο για να μειώσει τη διαφορά στον πόντο και ο Τζαμέλ Χάγκινς έγραψε το τελικό 76-70 που χάρισε στον Άρη τη δεύτερη νίκη του επί της Ούνικς Καζάν και, ταυτόχρονα, την πρόκριση στους «32» του Eurocup.

Ο Ντομινίκ Γουότερς με 19 πόντους με 3/3 τρίποντα, ο Τζέηκ Κοέν που στο πρώτο ημίχρονο κράτησε όρθιο τον Άρη με συνολικά 14 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Τζερέλ ΜακΝηλ με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Τζαμέλ Χάγκινς με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν οι στυλοβάτες της νίκης των «κιτρινόμαυρων».

Από την ρωσική ομάδα, ο Κιθ Λάνγκφορντ είχε 25 πόντους με 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, αλλά και 5 λάθη, ο Αρτσιόμ Παραχούτσκι έκανε double-doubleμε 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 κοψίματα και ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 11 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 32-34, 56-55, 76-70

Άρης(Πρίφτης): Ξανθόπουλος 1, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Γουάιτ 6, Γουότερς 19, Δίπλαρος, Ζάρας 5, Χάγκινς 14, Κοέν 14, Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝήλ 15

Ούνικς Καζάν(Πασούτιν): Λάνγκφορντ 25, Πονγκρασόφ 6, Παραχούτσκι 11, Κολόμ 11, Λιχοντέι 2, Μπάνιτς, Λιχοντέι, Πανίν, Καϊμακόγλου 11, Γουίλιαμς 4, Μίλακνις, Νεζβάνκιν