Έμεινε από δυνάμεις και παραδόθηκε στην Γκραν Κανάρια

Written by  Σεπ 30, 2020

Ο Προμηθέας Πάτρας άντεξε για τρία δεκάλεπτα απέναντι στην πολύ ποιοτική και σαφέστατα πιο έτοιμη Γκραν Κανάρια, αλλά στο τέλος έμεινε από δυνάμεις και παραδόθηκε στην ισπανική ομάδα, γνωρίζοντας την ήττα με 75-86 στην πρεμιέρα του στο 7Days Eurocup.

Αν και ο Προμηθέας ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε με 7-2 μόλις στο 2’, γρήγορα δέχθηκε ένα σερί 8-0 και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-10, ωστόσο, δεν άφησε την ισπανική ομάδα να ξεφύγει και με τον Ίαν Μίλλερ να ξεκινά με 4/4 τρίποντα και 14 πόντους στην περίοδο, προηγήθηκε ξανά με 26-21 και το πρώτο δεκάλεπτο τον βρήκε να προηγείται με 26-24.

Ο Προμηθέας έχασε πλήρως την αυτοσυγκέντρωσή του με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, όταν και δεν κατάφερε να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι για 4’, διάστημα στο οποίο η Γκραν Κανάρια έκανε σερί 12-0 και προηγήθηκε με 26-36 και φάνηκε πως ανέλαβε πλήρως τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Στο σημείο αυτό, όμως, η είσοδος του Χάρη Γιαννόπουλου άλλαξε τις ισορροπίες, με τον Έλληνα διεθνή να σκοράρει 8 μαζεμένους πόντους και να βοηθά την ομάδα του, όχι μόνο να καλύψει τη διαφορά, αλλά μέσα σε διάστημα δύο λεπτών να απαντήσει με σερί 14-0 για να προηγηθεί ξανά με 40-36 και το ημίχρονο έληξε με 48-43.

Ο ρυθμός έπεσε και η ισπανική ομάδα προηγήθηκε ξανά με 50-51 στο τρίτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το τέλος της περιόδου, αλλάζοντας το προβάδισμα, μεχρι το τέλος του δεκάλεπτου που βρήκε τον Προμηθέα να προηγείται με 61-58.

Στην τελευταία περίοδο, ωστόσο, η ελληνική ομάδα έχασε την φρεσκάδα της, δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Γκραν Κανάρια, που άρχισε να χτίζει διαφορά και τελικά πήρε την νίκη με 75-86.

Η εντυπωσιακή εμφάνιση του Ίαν Μίλλερ που τελείωσε με 27 πόντους (3/6 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 6/6 βολές) δεν έφτασε για τον Προμηθέα, που είχε επίσης τον Ντάνι Αγκμπελίζ με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον Χάρη Γιαννόπουλο με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Από την ισπανική ομάδα, ο Τζέικομπ Γουάιλι είχε 22 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Άντριου Αλμπισί 17 πόντους με 6 ασίστ και ο Αμεντέο Ντελα Βάλε πρόσθεσε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 48-43, 61-58, 75-86

Φωτό: eurocupbasketball.com