Εθνική Νεανίδων: Στον τελικό με ανατροπή και άνοδος

Written by  Ιουλ 13, 2019

Την άνοδο στην Α’ κατηγορία πανηγυρίζει η Εθνική Νεανίδων. Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι επικράτησε στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Β΄κατηγορία) της Τουρκίας με 58-56, πέρασε στον τελικό και του χρόνου θα αγωνίζεται πλέον στην κατηγορία των μεγάλων.

Το νικητήριο καλάθι για την Εθνική σημείωσε η Ιωάννα Κριμίλη 4,3 δευτερόλεπτα από το τέλος της αναμέτρησης. Ηταν ένα παιχνίδι που έσπασε καρδιές, αλλά το τέλος του βρήκε την Ελλάδα να πανηγυρίζει έχοντας πετύχει τον στόχο της ανόδου. Η Εθνική παρουσίασε δύο πρόσωπα, όμως στο τέλος κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και με καθαρό μυαλό να φτάσει στη μεγάλη νίκη.

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για την Εθνική που προηγήθηκε με 8-0 (2’ 40’’) και 17-6 με τρίποντο της Κριμίλη (5’30’’) έχοντας μπει πολύ δυνατά.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο όπου η Ελλάδα με πίεση στην άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση έφερε η διαφορά στο +15 (28-13 στο 13’30’’).  Η Τουρκία ωστόσο άρχισε να εκμεταλλεύεται τα λάθη της ελληνικής ομάδας, μείωσε την ψαλίδα στο σκορ με το δεκάλεπτο να τελειώνει με 32-27.

Η Τουρκία μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο όπου κατάφερε στο ξεκίνημα να τρέξει ένα σερί 10-0 και να κάνει το 37-32 (22’20’’), ενώ στη συνέχεια ξέφυγε με 41-34. Η Εθνική προσπάθησε να βρει λύσεις, μείωσε σε 41-40, αλλά το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την αντίπαλο στο +4 (46-42.

Η Εθνική έψαχνε τρόπους να αντιδράσει με την Τουρκία όμως να ανοίγει τη διαφορά κάνοντας το 51-42 (31’20’’) και το 54-44 (στο 33’).  Οι διεθνείς μας δεν το έβαλαν κάτω, πίεσαν τον αντίπαλο και  μείωσαν σε 54-52 (στο 37’15’’).
Το παιχνίδι έγινε ξανά ντέρμπι με την Τουρκία να κάνει το 56-52 και την Ελλάδα να απαντά άμεσα (56-54, στο 38’30’’) και την Μπουντουρη 44 δευτερόλεπτα από το τέλος να ισοφαρίζει σε 56-56.

Η Τουρκία στην συνέχεια αστόχησε σε δύο βολές 26 δευτερόλεπτα από το τέλος με την Κριμίλη να παίρνει ένα απίστευτο ριμπάουντ μετά από άστοχο σου της Μπουντούρη και 4,3 δεύτερα έδωσε το προβάδισμα στην Εθνική με 58-56. Η Μπουντουρη στη συνέχεια έκανε τάπα σε τρίποντο της Γιαλσίν, η μπάλα έμεινε στην Ελλαδα που πήρε την νίκη, την πρόκριση για τον τελικό, αλλά το σημαντικότερο είναι ότι εξασφάλισε την άνοδο στην Α’ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Αντίπαλος της ΕΘνικής στον αυριανό τελικό (22.00) θα είναι η Φινλανδία.

Δεκάλεπτα: 10-21, 27-32, 46-42, 56-58

ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Μπουντούρη 13, Χατζηλεοντή 14, Καρακασίδου 8(1), Κριμίλη 17(2), Βαντσιούρη 2, Αναστασοπούλου 2, Εζέτζα 2, Γούλα.

Last modified on Κυριακή, 14 Ιουλίου 2019 00:03