Κρατάει το δεύτερο ημίχρονο και συνεχίζει

Written by  Μάι 26, 2017

Το δεύτερο της φιλικό παιχνίδι έδωσε η Εθνική Γυναικών στο Λούτσενετς με αντίπαλο και πάλι τη Σλοβακία χάνοντας με σκορ 81-79.

Η Ελληνική ομάδα γύρισε έναν αγώνα από το μείον 16 διεκδικώντας τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα έχοντας πρώτη σκόρερ την Εβίνα Μάλτση με 21 πόντους (6 ριμπάουντ και 2 ασίστ επίσης) ενώ την ακολούθησαν οι Στέλλα Καλτσίδου με 16 (7 ριμπάουντ), η Άρτεμις Σπανού με 9 και η Εβίνα Σταμάτη με 8.

Ο αγώνας:

Η Εθνική ξεκίνησε το παιχνίδι με τις Μάλτση, Καλτσίδου, Σπανού, Σωτηρίου και Έιβερι και στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε 16-15, διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα.

Οι γηπεδούχες με ένα σερί 14-4 στα πρώτα πέντε λεπτά της δεύτερης περιόδου έφεραν το παιχνίδι στο 30-19 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 41-26. Πρώτη σκόρερ και ριμπάουντερ μέχρι εκείνο το χρονικό διάστημα για την  Ελληνική ομάδα, η οποία είχε πολύ άσχημα ποσοστά στα σουτ εντός παιδιάς, η Στέλλα Καλτσίδου πετυχαίνοντας 9 πόντους και μαζεύοντας 5 ριμπάουντ.

Βελτιωμένη σε άμυνα και επίθεση εμφανίστηκε η Ελλάδα μετά την ανάπαυλα. Πέτυχε ένα πολύ γρήγορο 7-0 στα πρώτα τρία λεπτά της επανάληψης και έφερε τη διαφορά στους 8 (41-33). Έχοντας βελτιώσει τα ποσοστά της εντός παιδιάς και με την Εβίνα Μάλτση να παίρνει τα ηνία στην επίθεση φτάνοντας τους 16 πόντους ενώ είχε και 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μάζεψε ελαφρώς τη διαφορά και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 61-51.

Οι δοκιμές και οι αλλαγές συνεχίστηκαν (αυτό είναι άλλωστε το ζητούμενο σε αυτό το στάδιο της προετοιμασίας) με αποτέλεσμα η Ελλάδα να χάσει το ρυθμό που είχε. Αρχικά η διαφορά μεγάλωσε και πάλι (69-53 και 70-56) αλλά οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 16-5 μείωσαν σε 75-72 δυο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Η διαφορά έφτασε και στην ελάχιστη τιμή της (80-79) και ενώ απέμεναν 18'' αλλά η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 81-79.

Στο δεύτερο φιλικό επί Σλοβακικού εδάφους ο ομοσπονδιακός προπονητής έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες που είχε στη διάθεση του.

Σλοβακία-Ελλάδα 81-79

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 41-26, 61-51, 81-79

Σλοβακία (Σβοράντα): Ζίρκοβα 11, Ντουντάσοβα 9, Παλενίκοβα 3, Ορόσζοβα 15, Μπαλίντοβα 11, Ζουρκένκοβα 2, Ρουζίκοβα 6, Βινουτσάλονα 13, Σλάμοβα 7. Θέινερ 2, Κοβατσίκοβα 2.

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Εϊβερι, Σταμολάμπρου 2, Σταμάτη 8, Σπυριδοπούλου 2, Μάλτση 21, Νικολοπούλου 6, Σωτηρίου, Κοσμά 6, Σπανού 9, Καλτσίδου 16, Χριστινάκη 5, Φασούλα 4, Δίελα.