Αγχωμένη πρεμιέρα και ήττα για την Εθνική Εφήβων

Written by  Δεκ 16, 2016

Η Εθνική Εφήβων πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο και τα πολλά λάθη που έκανε στην αναμέτρηση για την πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 απέναντι στην οικοδέσποινα ομάδα της Τουρκίας και γνώρισε τελικά την ήττα με 82-78.

Οι παίκτες της ελληνικής ομάδας βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 14 πόντους, αποτέλεσμα των συνολικών 27 λαθών που έκανε στην αναμέτρηση, όμως, στο τέλος επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης, μείωσε ακόμα και στον πόντο, αλλά στο τέλος δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Η ελληνική ομάδα μπήκε φουριόζα και με τον Ιωάννη Αγραβάνη να σημειώνει νωρίς 9 πόντους, πήρε ένα μικρό προβάδισμα στο 5’ (8-14), όμως, στη συνέχεια έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και οι Τούρκοι το εκμεταλλεύτηκαν για να προηγηθούν στο τέλος του δεκάλεπτου με 23-19.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και το επιβεβαίωσαν ανεβάζοντας σταδιακά τη διαφορά, η οποία έφτασε στο τέλος του ημιχρόνου σε διψήφια επίπεδα (46-34), αιτία κυρίως των πολλών λαθών (17 στο ημίχρονο) που έκαναν οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου.

Η εικόνα της Εθνικής δεν άλλαξε ούτε με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με την Τουρκία να διατηρείται σε διαφορά ασφαλείας γύρω από τους δέκα πόντους, ωστόσο, στην τελευταία περίοδο ήρθε η αντίδραση με την Ελλάδα να μειώνει σταδιακά (65-62 στο 35’) και έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει τη νίκη.

Οι παίκτες της ελληνικής ομάδας είχαν πολλές ευκαιρίες να μειώσουν ακόμα περισσότερο, αλλά τις κλωτσούσαν τη μία μετά την άλλη και τα περιθώρια φαίνονταν να στενεύουν.

Με μια σπουδαία ελληνική άμυνα και καλάθι στον αιφνιδιασμό από τον Λούντζη, η Εθνική μείωσε στον πόντο (78-77) στα 13.2’’, ο Αλ με 2/2 βολές έκανε το 80-77, ο Μωραϊτης είχε 1/2 στα 7’’ και ο Αλ εκμεταλλεύτηκε το δώρο και με ακόμα δυο βολές έγραψε το τελικό 82-78, χαρίζοντας τη νίκη στην Τουρκία.

Ο Μιχάλης Λούντζης είχε 18 πόντους με 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 κλεψίματα, αλλά και 6 λάθη, ο Δημήτρης Μωραϊτης είχε 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα και 6 λάθη, ο Γιάννης Αγραβάνης είχε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 6 λάθη και ο Βασίλης Χρηστίδης είχε επίσης 15 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 κοψίματα και 6 λάθη για την Εθνική Ελλάδος.

Από τους νικητές και οικοδεσπότες, πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Ομέρ Αλ που σημείωσε 21 πόντους με 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη, ενώ ο Ρατζίπ Ατάρ τελείωσε με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 46-34, 60-51, 82-78

Τουρκία (Τσετίν): Αλ 21, Απαϊντίν, Σαϊμπίρ 7, Καρ 7, Καραχάν 3, Μπαστάν 11, Ακυούζ, Ντογκάν 3, Ατάν 12, Σερέλ 4, Γιαρόλ 5, Ντουράν 9

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Λούντζής 18, Σκουφής, Μπολάτογλου, Χατζηκυριακίδης 5, Αγραβάνης 15, Χρηστίδης 15, Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης 16, Παπαδάκης Κ. 5, Κουρέπης, Τάταρης 4, Παπαδάκης Στ.

Φωτό: fiba.com