Για τις θέσεις 9-16 η Εθνική Κορασίδων

Written by  Αυγ 15, 2023

Η Εθνική Κορασίδων θα αγωνιστεί για τις θέσεις 9-16 στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16. Πάλεψε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά ηττήθηκε από την Ιταλία με … και θα αντιμετωπίσει τη Λετονία (16/8, 21.30).

Η ελληνική ομάδα έμεινε κοντά στο σκορ τα πρώτα οχτώ λεπτά της αναμέτρησης με τις Ιταλίδες να δημιουργούν μια μικρή διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-11) και την απόσταση να ανεβαίνει στη δεύτερη, η οποία έκλεισε με το 28-33.

Η Ιταλία διατήρησε μια διαφορά κοντά στους 20 πόντους και στο δεύτερο ημίχρονο (45-25, 26’30”), για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση με το τελικό 56-35.

Διαιτητές: Ζούπαντσιτς (Σλοβενία), Τσεκαρέλι (Γαλλία), Λασέτοβιτς (Βοσνία Ερζεγοβίνη)

Δεκάλεπτα: 20-11, 38-23, 48-30, 56-35

Ελλάδα (Γκουζίνη): Ανδρέου 5 (1), Καρρά 5, Καζάκη 5 (1), Λιανούδη 8, Πολυχρονοπούλου, Μπαλτζή, Χωλοπούλου 3 (1), Γιάνταη, Παπαγιαννάκη, Πατσιατζή, Σταθοπούλου 1, Σύρπα 8