Σφράγισε το εισιτήριο για το Ευρωμπάσκετ

Written by  Φεβ 10, 2023

Το εισιτήριο για την τελική φάση του Ευρωμπάσκετ 2023 σφράγισε η Εθνική Γυναικών, παρά την ήττα με 66-60, από την Πορτογαλία, εκτός έδρας, στην 5η αγωνιιστική των προκριματικών της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα σκληρό από το πρώτο λεπτό με τις οικοδέσποινες να παίζουν στο όριο του φάουλ σε ένα παιχνίδι νευρικό, με πολλά άστοχα σουτ και την ελληνική ομάδα να μην μπορεί να αποφύγει το λάθος (οχτώ στο πρώτο δεκάλεπτο). Το σκορ έμεινε χαμηλά, κάτι που βόλευε την Πορτογαλία και τον τρόπο που αγωνίζεται με το 8-9 (6’30’’) από τη Φασούλα να γίνεται 14-9 (13’).

Η Φασούλα ήταν αυτή που ευστόχησε ξανά για την ελληνική ομάδα και το 14-11 (13’), η Χριστινάκη πήρε τη σκυτάλη για το 17-16 (14’30’’) με «γκολ φάουλ» και η Φασούλα ήταν και πάλι εκεί για να δώσει το προβάδισμα ξανά (17-18, 15’). Η άμυνα συνέχισε πιεστική από τη γηπεδούχο ομάδα με την Κορέια να απειλεί σταθερά από τα 6μ75 (20-18, 15’20’’). Έγραψε και το 30-22 (18’45’’) φτάνοντας η ίδια στους 18 πόντους με 4 /5 τρίποντα. Μια αθλήτρια η οποία στον αγώνα του πρώτου γύρου ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε 1/19 σουτ! Και η οποία συνέχισε με τον ίδιο τρόπο με το “καλημέρα” στην τρίτη περίοδο (33-22, 20’20”).

Η Πορτογαλία κατάφερε να φτάσει στο +13 (35-22, 22′) συνεχίζοντας με τον ίδιο τρόπο παιχνιδιού. Σπανού και Χριστινάκη μείωσαν (37-31, 25’30”) με τη Φασούλα να γράφει το 39-33 (26’10”) και να φτάνει σε double double (13π. 10ρ.). Πέντε γρήγοροι πόντοι από Βιάνα και Κουστούρκοβα έδωσαν όμως και πάλι διψήφια τιμή στη διαφορά (44-33, 27’30”). Η Σταμολάμπρου ευστόχησε στο πρώτο ελληνικό τρίποντο στην αναμέτρηση για το 44-40 (29’40”) με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελική ευθεία του αγώνα.

Η Σπανού ακολούθησε από τα 6μ75 για το 48-43 (31′) και η Χριστινάκη από τη γραμμή της φιλανθρωπίας βοήθησε την Ελλάδα να πλησιάσει ακόμη περισσότερο (48-45, 31’30”). Η Μαριέλλα Φασούλα με επτά συνεχόμενους πόντους έγραψε το 52-53 (35’45”) και έδωσε ξανά προβάδισμα στην Εθνική Γυναικών!

Η Σωτηρίου ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για το +2 (54-56, 37′) της ελληνικής ομάδας. Η Κορέια μετά από μια περίοδο “σιωπής” επέστρεψε με ένα ακόμη μακρινό σουτ για να φτάσει στους 30 πόντους και να διαμορφθώσει το 57-56 (38′). Σίλβα και Κουστούρκοβα ακολούθησαν, η Φασούλα ήταν εύστοχη από τη γραμμή (64-60, 39’20”). Το ίδιο και η Κορέια που έγραψε το 66-60 με 19” στο ρολόι, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Ένα σκορ που έδωσε στην Εθνική Γυναικών την πρόκριση!

Διαιτητές: Γκιόργκι, Μεντόθα, Καπιτάνι

Δεκάλεπτα: 13-9, 30-22, 46-40, 66-60

Ελλάδα (Πρέκας): Αλεξανδρή, Χριστινάκη 13, Φασούλα 27 (12ρ.), Παυλοπούλου, Σπανού 8, Σωτηρίου 5 (1), Σταμάτη 2, Σταμολάμπρου 5 (1)