Μουδιασμένη πρεμιέρα για την Εθνική

Written by  Ιουν 17, 2021
Την ήττα με 55-70 από το Μαυροβούνιο, γνώρισε η Εθνική ομάδα Γυναικών, στη πρεμιέρα του δεύτερου ομίλου του Ευρωμπάσκετ, που διεξάγεται στη Βαλένθια της Ισπανίας. Φασούλα και Νικολοπούλου ήταν οι πρώτες σκόρερ του αγώνα με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα αλλά η Ελλάδα έχασε πολλές μάχες κάτω από το καλάθι και ριμπάουντ, ενώ δεν βρήκε και σκορ από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα η πιεστική άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου να μην είναι αρκετή για να ανατρέψει το προβάδισμα που έχτισε το Μαυροβούνιο στο πρώτο μισό του αγώνα.

Κοντά στο σκορ οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο πλευρές να θέλουν και να περνάνε τη μπάλα μέσα στη ρακέτα. Στα μισά της πρώτης περιόδου το Μαυροβούνιο είχε το προβάδισμα με 12-10. Η Νικολοπούλου ισοφάρισε σε 12-12, αλλά δύο διαδοχικά λάθη της Ελλάδας έδωσαν το δικαίωμα στις γηπεδούχες να προηγηθούν εκ νέου με 14-12 αρχικά και 21-14 στη συνέχεια ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.  Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 24-16, ενώ στο ξεκίνημα της δεύτερης η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, για το 26-16. Με δύο συνεχόμενα καλάθια της Φασούλα κάτω από το καλάθι και ένα της Νικολοπούλου, η Ελλάδα μείωσε γρήγορα σε 26-22. Με τη Γιοβάνοβιτς να φτάνει ήδη τους 13 πόντους η διαφορά ανέβηκε ξανά στο +8. Το Μαυροβούνιο συνέχισε να "πυροβολεί" από τα 6,75, για το +11, 34-23, στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχες διατήρησαν την κυριαρχία τους και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενες με 44-29.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, το Μαυροβούνιο είχε τον έλεγχο και το +15 παρέμεινε, λίγο πριν τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου (51-36). Με πιεστική άμυνα σε όλο το γήπεδο η Ελλάδα μείωσε σε 54-44 (στο 2:13). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά των δύο ομάδων στους 10 πόντους (57-47). Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι από τη Νικολοπούλου έφεραν το σκορ στο 60-51, 6:54 πριν τη λήξη του αγώνα. Στον αιφνιδιασμό η Φασούλα σκόραρε και μείωσε ακόμα περισσότερο σε 60-53 (5:40). Η πίεση της Ελληνικής ομάδας συνεχίστηκε στην άμυνα, αλλά στην επίθεση οι προσπάθειες δεν έβρισκαν στόχο και το Μαυροβούνιο το εκμεταλλεύτηκε και έκανε το 64-53, στο 3:27. Στα τελευταία λεπτά το σκηνικό δεν άλλαξε και με το τελικό 70-55 το Μαυροβούνιο πήρε τη νίκη, για την 1η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Ευρωμπάσκετ. Η Μαριέλλα Φασούλα ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα με 21 πόντους, ενώ είχε και 8 ριμπάουντ (4 αμυντικά και 4 επιθετικά), 1 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για την Ελλάδα ακολούθησε η Αγγελική Νικολοπούλου που σημείωσε 19 πόντους, έχοντας παράλληλα 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα. Για το Μαυροβούνιο η Γιοβάνοβιτς σημείωσε 19 πόντους, με 4/8 τρίποντα και μάζεψε 8 ριμπάουντ και η Πάσιτς τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 44-29, 57-47, 70-55

Ελλάδα (Μασλαρινός): Φασούλα 21, Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 4, Σπανού 6, Τσινέκε, Αλεξανδρή 1, Μποσγανά, Νικολοπούλου 19, Σταμπολάμπρου 2