Παγκόσμιο Κύπελλο: Η Τσεχία σκόρπισε τη Βραζιλία και ονειρεύεται 8αδα

Written by  Σεπ 07, 2019

Η Τσεχία διέλυσε την Βραζιλία με 93-71 και πλέον απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στην 8αδα.

Το πρώτο λεπτό κύλησε με την Τσεχία να προηγείται με 4-2, ενώ στο 3ο  λεπτό οι Τσέχοι ξέφυγαν με 10-4. Το πρώτο πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Τσεχία στο 10-6. Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά, όμως οι Τσέχοι είχαν τον εξαιρετικό Μπάλβιν στην ρακέτα τους που ήταν φόβητρο και έβρισκαν λύσεις ξεφεύγοντας με 18-11 στο 7ο λεπτό. Ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου η Βραζιλία μείωσε με σερί 5-0 σε 18-16. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Τσεχία μπροστά 20-16.

Η Τσεχία στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου  διατηρούσε την διαφορά των τεσσάρων πόντων με 26-22, ενώ στο πεντάλπτο ανέβηκε στο +7 (35-28), ενώ στο 16’ η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια για πρώτη φορά με 38-28, ενώ ένα λεπτό αργότερα η διαφορά ήταν στο +13 (41-28). Ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά ήταν στο +15 (45-30) με την Βραζιλία να είναι εκτός παιχνιδιού.Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 45-32 για την εξαιρετική Τσεχία. Στα πρώτα δύο λεπτά η Τσεχία ανέβασε κι άλλο τη διαφορά στο +18 (52-34) και έδειχνε πως ήρθε εδώ για την 8αδα. Η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους στο 23’ με 54-34 και δεν φαινόταν να σταματούν εδώ, καθώς η διαφορά ίσως παίξει τον δικό της ρόλο για την πρόκριση. Η Βραζιλία με σερί 7-0 μέσα σε τρία λεπτά μείωσε σε 54-41, όμως ο Σατορανσκι είχε τη τρίποντη λύση για το 57-41 για να απαντήσει ο Μπενίτε για το 57-44 στο 27’. Η διαφορά ανέβηκε στο +17 (61-44) για την Τσεχία για να ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 65-46 υπέρ των Τσέχων.

Η Τσεχία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, η διαφορά ανέβηκε στο +26 (78-52) στο 36’ και όχι μόνο είχαν τη νίκη, αλλα και τη διαφορά που σε τριπλή ισοβαθμία θα τους έδεινε πλεονέκτημα. Η Βραζιλία από την άλλη έδειχνε εγκλωβισμένη και ομάδα αργή στο παρκέ δίχως πλάνο αφύπνισης. Πέντε λεπτά πριν το τέλος η Τσεχία ήταν στο 83-57. Η Τσέχοι μέχρι το τέλος διατήρησαν την διαφορά ψηλά επικράτησαν με 93-71 και έγιναν φαβορί για την πρόκριση στα προημιτελικά.

Πρώτος σκόρερ για την Τσεχία ο Σατοράνσκι με 20 πόντους, ενώ για την Βραζιλία ο Μπενίτε σημείωσε 12.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 32-45, 46-65, 71-93