Παγκόσμιο Κύπελλο: Έμεινε αήττητη η Αυστραλία και βλέπει 8αδα

Written by  Σεπ 07, 2019

Η Αυστραλία επικράτησε με 82-76 της Δομινικανής Δημοκρατίας, έκανε το 4-0 στις νίκες και βλέπει καθαρά την οκτάδα, ειδικά αν στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Γαλλία νικήσει τη Λιθουανία.

Τα πρώτα τρια λεπτά ξεκίνησαν με την επίθεση να έχει τον πρώτο λόγο και τις δύο ομάδες ισόπαλες με 7-7. Το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με την Αυστραλία μπροστά με έναν πόντο 12-11.Στο επόμενο λεπτό όμως οι Αυστραλοί έτρεξαν ένα σερί 8-0 και ξέφυγαν με 20-11. Οι Δομινικανοί δεν πτοήθηκαν και όπως μας είχαν συνηθίσει στην πρώτη φάση να μην το βάζουν κάτω με σερί 6-0 μείωσαν στο 8ο λεπτό σε 20-17. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Αυστραλία μπροστά με 24-19.

Η Αυστραλία μπήκε καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 28-21 στο 11’, όμως οι Δομινικανοί δεν άφηναν να τους ξεφύγει το σκορ και στο 13’ ήταν και πάλι τρεις πόντους πίσω με 30-27, ενώ στο 15’ ήταν στο 32-29 με τους Αυστραλούς να μην μπορούν να ξεφύγουν. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Αυστραλία μπροστά με ένα καλάθι 40-38. Στο τρίτο δεκάλεπτο στα πρώτα πέντε λεπτά το σκηνικό δεν άλλαξε με την Δομινικανή Δημοκρατία να είναι ισόπαλη με 46-46, όμως η Αυστραλία κατάφερε να ξεφύγει και πάλι με 53-46 στο 27’.Οι Δομινικανοί ήταν μαχητικοί, οι Αυστραλοί είχαν λάθος επιθετικές ενέργειες με αποτέλεσμα η διαφορά να είναι στο +5 για την χώρα της Ωκεανίας στο κλείσιμο του δεκαλέπτου με 57-52 και όλα ανοιχτά.

Η Αυστραλία είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης από το ξεκίνημα όμως δεν μπορούσε να ξεφύγει. Στα πρώτα τρία λεπτά τα καγκουρό πήραν και πάλι διαφορά με 66-58, ενώ στο 34’ η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό 71-60 δείχνοντας να κλειδώνει η νίκη για τους Αυστραλούς. Η Αυστραλία δεν συνάντησε προβλήματα μέχρι το τέλος επικρατώντας με 82-76.

Πρώτος σκόρερ για την Αυστραλία ο Μίλς με 19 πόντους, ενώ για την Δομινικανή Δημοκρατία ο Βάργκας σημείωσε 16.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-38, 57-52, 82-76