Παγκόσμιο Κύπελλο: Άνετα η Νέα Ζηλανδία, 111-81 την Ιαπωνία

Written by  Σεπ 07, 2019

Η Νέα Ζηλανδία είχε εύκολο έργο απέναντι στην Ιαπωνία για τους ομίλους κατάταξης των θέσεων 17-32, επικρατώντας με 111-81.

Η Νέα Ζηλανδία ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς στα πρώτα πέντε λεπτά προηγήθηκε με 24-12 της Ιαπωνίας. Οι Ιάπωνες όμως από εκείνο το σημείο αντέδρασαν, μείωσαν με σερί 9-0 σε 24-21, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλοι με 29-29.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο με τη Νέα Ζηλανδία με σερί 8-0 προηγήθηκε με 37-29 στο 13’. Στο 15’ η διαφορά ήταν και πάλι διψήφια με 42-32 για τη Νέα Ζηλανδία. Τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η διαφορά ανέβηκε ακόμη πιο ψηλά στο 52-36. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Νέα Ζηλανδία να είναι στο +16 (55-39).

Η Νέα Ζηλανδία στο 22’ είχε κλειδώσει τη νίκη, καθώς ήταν μπροστά με 63-43. Στο 25’η διαφορά παρέμενε ψηλά με την Νέα Ζηλανδία στο 69-53. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Νέα Ζηλανδία στο 82-61. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τη Νέα Ζηλανδία να επικρατεί εντυπωσιακά με 111-81.

Πρώτος σκόρερ για τη Νέα Ζηλανδία ο Γουέμπστερ με 27 πόντους, ενώ για την Ιαπωνία ο Φαζέκας σημείωσε 31.

Τα δεκάλεπτα: 29-29, 55-39, 82-61, 111-81