Η Τουρκία κλώτσησε την ιστορική της ευκαιρία

Written by  Σεπ 03, 2019

Η Τουρκία «άγγιξε» τον ιστορικό θρίαμβο, να αναγκάσει τις ΗΠΑ στην πρώτη τους ήττα σε επίσημη αναμέτρηση μετά από αυτήν με την Ελλάδα στη Σαϊτράμα, όμως, στο τελευταίο λεπτό της παράταση (κ.α. 81-81) «αυτοκτόνησε», έχοντας 0/4 βολές και έτσι, το τελικό 93-92, με το οποίο επικράτησε η Αμερικανική ομάδα, της άφησε μια πικρή γεύση, αλλά έστειλε και ένα ηχηρό μήνυμα για τις δυνατότητές της ενόψει της συνέχειας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τους Αμερικανούς να έχουν μικρό προβάδισμα, αλλά την Τουρκία να αντιστέκεται σθεναρά και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με τις ΗΠΑ να προηγούνται με 26-21.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μέρος, καθώς μπορεί μεν ο Μίντλετον να ανέβασε τη διαφορά στο +7 (45-38) και να φαίνεται πως η ομάδα του αρχίζει να ελέγχει την αναμέτρηση, η Τουρκία εξακολούθησε να παραμένει κοντά και να βρίσκεται σε απόσταση βολής, κλείνοντας το ημίχρονο με το σκορ 47-42.

Όσοι πίστευαν ότι οι ΗΠΑ θα πατούσαν το γκάζι και θα ξέφευγαν στο δεύτερο μέρος, διαψεύστηκαν με τον πιο θεαματικό τρόπο, αφού  οι Τούρκοι αποδείχθηκαν πολύ σκληρά… καρύδια, μείωσαν σε 53-52 και 62-61 και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την αμερικανική ομάδα να προηγείται με 65-61, αλλά το άγχος να αρχίζει να κάνει την εμφάνισή του.

Στην τελευταία περίοδο έσπασαν… καρδιές, με την Τουρκία να κάνει τον κόσμο να παραμιλάει για χάρη της. Με τις ΗΠΑ στο 79-74, οι Τούρκοι έκαναν σερί 5-0 για να ισοφαρίσουν σε 79-79 και με κλέψιμο του Οσμάν και φόλοου του Ιλιασόβα, πέρασαν μπροστά με 79-81 στ 12’’.

Οι Αμερικάνοι είχαν μια τελευταία ευκαιρία να κλέψουν τη νίκη, καθώς ο Οσμάν υπέπεσε σε φάουλ για τρεις βολές  πάνω στον Τζέισον Τέιτουμ, ωστόσο, δεν τις εκμεταλλεύτηκε, αφού ευστόχησε μόλις στις 2 και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Εκεί, η Τουρκία προηγήθηκε με 84-89, αλλά οι ΗΠΑ απάντησαν με νέο σερί 7-0 για να περάσουν μπροστά με 91-89, το καλάθι και φάουλ, όμως, που κέρδισε ο Οσμάν από τον Τέρνερ, έφερε το παιχνίδι στο 91-92, με την ομάδα του Ουφούκ Σαρίτσα να αυτοκτονεί με οδυνηρό τρόπο, καθώς στο τελευταίο λεπτό της παράτασης και χωρίς να έχει δεχθεί πόντο, είχε 0/4 βολές με τους Μπαλμπάι και Οσμάν, κάτι που δεν μιμήθηκε η Μίντλετον που με 2/2 στα 2’’ χάρισε τη νίκη με 93-92.

Ο Τζέισον Τέιτουμ έκανε double-double με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μάιλς Τέρνερ είχε 11 πόντους με 9 ριμπάουντ, ο Κέμπα Γουόκερ είχε 14 πόντους με 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Κρις Μίντλετον τελείωσε με 15 πόντους.

Για την Τουρκία, ο Ερσάν Ιλιασόβα έκανε σπουδαίο ματς με 23 πόντους και 14 ριμπάουντ, ο Μελίχ Μαχμούτογλου τελείωσε με 18 πόντους, ο Φουρκάν Κορκμάζ είχε 16 πόντους και 4 ριμπάουντ και ο Τσεντί Οσμάν τελείωσε με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 47-42, 65-61, 81-81, 93-92 (παρ.)

Φωτό: fiba.basketball