Παγκόσμιο Κύπελλο: Πήρε το θρίλερ στην παράταση με Κίνα η Πολωνία

Written by  Σεπ 02, 2019

Η Πολωνία υπέταξε τους διοργανωτές Κινέζους στην παράταση με 79-76, έκανε το 2/2 στον Α΄όμιλο και ουσιαστικά πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση, ενώ οι Κινέζοι θα αγωνιστούν σε ματς τελικό την 3η αγωνιστική με την Βενεζουέλα.

Η Κίνα έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο όπου και προηγήθηκε με 25-15 κι ενώ όλα έδειχναν πως θα κάνουν το ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Πολωνοί αφυπνίστηκαν και απαντώντας με επί μέρους σκορ 24-10 προσπέρασαν με 39-35 στο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κίνα ισορρόπησε, όμως δεν κατάφερε να προσπεράσει με αποτέλεσμα η περίοδος να ολοκληρωθεί με τους Πολωνούς μπροστά με 47-44. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Κινέζοι προσπέρασαν και 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος βρέθηκαν μπροστά με 72-69, όμως τα δικά τους λάθη επέτρεψαν στους Πολωνούς να μειώσουν αρχικά σε 72-71 με βολές και αν ο Πονιτκα δεν αστοχούσε στα 4 δευτερόλεπτα από το τέλος στην δεύτερη βολή τότε οι Πολωνοί θα έφευγαν νικητές από την κανονική περίοδο, ο Πονιτκα ισοφάρισε σε 72-72 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί η Πολωνία πήρε τα ηνία και δεν επέτρεψε στην Κίνα να δει δρόμο για τη νίκη φτάνοντας στην επικράτηση με 79-76.

Πρώτος σκόρερ για την Πολωνία ο Πονιτκα με 25 πόντους, ενώ για την Κίνα ο Γι σημείωσε 24.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 35-39, 44-47, 72-72 κ.α., 76-79 παρ.