Στον τελικό του Παγκοσμίου Η.Π.Α. και Αυστραλία

Written by  Σεπ 30, 2018

Οι Η.Π.Α. και η Αυστραλία θα είναι οι δύο μονομάχοι για τον τίτλο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ Γυναικών που ολοκληρώνεται την Κυριακή (30/9) στην Τενερίφη, καθώς επικράτησαν απέναντι σε Βέλγιο και Ισπανία αντίστοιχα. Να σημειώσουμε πως η χώρα που θα κατακτήσει τον τίτλο αποκτά αυτόματα και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο το 2020, αλλά θα λάβει μέρος στο Προολυμπιακό Τουρνουά.

Οι Η.Π.Α. συνάντησαν αντίσταση από το Βέλγιο, όμως ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο τους έδωσε την ευκαιρία να κάνουν το 40-39 του ημιχρόνου σε 73-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου και ουσιαστικά να κλειδώσουν την πρόκριση στον τελικό, επικρατώντας με 93-77. Εξαιρετικές οι Ταουράσι (26π. με 5 τρίποντα), Στιούαρτ (20π.) και Γκράινερ (16π.), ενώ για το πολύ δυνατό για ένα ακόμη παιχνίδι Βέλγιο πρωταγωνίστρια ήταν η Μίσεμαν με 23 πόντους.

Στον άλλο ημιτελικό η οικοδέσποινα Ισπανία έδειχνε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού μέχρι το 30' όπου και προηγήθηκε με 58-50 της Αυστραλίας, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο έπαθε Καναδά και κόλλησε στους 8 πόντους, ενώ η Αυστραλία με την Λιζ Κάμπατζ (33π. 15 ριμπ.) αφιονισμένη σκόραρε 22 πόντους και πήρε τη νίκη με 72-66 και παράλληλα την πρόκριση για τον τελικό.

Για τις θέσεις 5-8 η Γαλλία νίκησε με 84-62 τη Νιγηρία, ενώ η Κίνα τον Καναδά με 76-71.