«Ανασαίνει»… αισιόδοξα η Λάρισα

Written by  Φεβ 01, 2020

Η Λάρισα κυριάρχησε από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο απέναντι στον Ιωνικό Νίκαιας Affidea, δεν έχασε το προβάδισμα ποτέ και πήρε την 7η νίκη της στο πρωτάθλημα με    που της επιτρέπει να πάρει μια σημαντική ανάσα για την σωτηρία της.

Με εξαιρετική άμυνα που κράτησε τους φιλοξενούμενους χωρίς πόντο για 03:40, η Λάρισα προηγήθηκε με 7-0, ενώ έφτασε σε διψήφια διαφορά νωρίς (13-3) και ανέλαβε τον έλεγχο με το.. καλημέρα.

Ο Ιωνικός απάντησε με σερί 7-0 για να μειώσει σε 13-10, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμά τους μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου που τους βρήκε να προηγούνται με 18-12.

Η Λάρισα έφτασε και πάλι πολύ γρήγορα στο +10 (25-15), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν προσωρινά σε 30-26, με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που έκλεισε με το σκορ στο 39-32.

Με εντυπωσιακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, η Λάρισα έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, αφού με τον Ρας να… πυροβολεί από παντού, έστειλε τη διαφορά στους 20 πόντους (56-36) και με τον Ιωνικό να βρίσκει μακρινά σουτ για να μαζέψει τη διαφορά και να πλησιάσει στους 9 (61-52), που ήταν και το σκορ του δεκάλεπτου.

Ο Ιωνικός πλησίασε και στους 7 (61-54), αλλά η Λάρισα με σερί 10-0 έστειλε την διαφορά και πάλι στο +17 (71-54) και ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη, αφού, παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων, που μείωσαν σε 79-71, πήρε τελικά τη νίκη με 81-72, έχοντας, μάλιστα, καλύψει και τη διαφορά της ήττας της στον πρώτο γύρο.

Ο Μπράντον Ρας με 23 πόντους (6/12 τρίποντα) και 9 ριμπάουντ, ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ο Μπίλυ Γκάρετ είχε 15 πόντους, ο Άντονι Χίκι 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ και ο Νώντας Παπαντωνίου πρόσθεσε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από τον Ιωνικό, ο Μπράντον Μόμπλεϊ είχε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Λάκι Τζόουνς είχε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Θωμάς Κόττας είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 39-32, 61-52, 81-72