«Δικέφαλα»… πολυβόλα για σωτηρία

Written by  Ιαν 18, 2020

Ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε χωρίς έλεος τον Ιωνικό Νίκαιας Affidea, τον οποίο διέλυσε με 110-80 και πήρε μια ακόμα μεγάλη νίκη για την σωτηρία του, δείχνοντας πως παραμένει μια πολύ βαριά φανέλα που θα παλέψει μέχρι τέλους για την ιστορία του.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επέβαλε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τον ρυθμό του, ενώ έβρισκε σκορ με κάθε τρόπο από την περιφέρεια (12/24 τρίποντα), μην αφήνοντας στους φιλοξενούμενους το οποιοδήποτε περιθώριο ελπίδας για τη νίκη, αποτέλεσμα που βάζει και τους Νικαιώτες σε μπελάδες ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Με πάθος, ενέργεια και ένταση στο παιχνίδι του, ο ΠΑΟΚ εγκλώβισε στην άμυνά του τους φιλοξενούμενους, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα με 12-4, με τον Ιωνικό να απειλεί σχεδόν αποκλειστικά με τον Μόμπλεϊ, με τον «Δικέφαλο» να ανεβαίνει στο 19-6 και να κλείνει με διψήφιο προβάδισμα για το 27-17.

Ο ΠΑΟΚ κυριαρχούσε στο παρκέ, στέλνοντας πολύ γρήγορα τη διαφορά στους 18 πόντους (38-20) και έγινε το απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης, ενώ, χωρίς να απειληθεί στο ελάχιστο, έκλεισε το ημίχρονο με το εμφατικό 59-39, έχοντας ήδη σε αυτό το διάστημα το εντυπωσιακό 10/16 τρίποντα.

Έχοντας ήδη βάλει τις βάσεις για τη νίκη, ο ΠΑΟΚ συνέχισε με το πόδι στο… γκάζι, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 34 (77-43) και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 90-53, με τον Ιωνικό να περιμένει απλώς να τελειώσει το… μαρτύριό του, κάτι που έγινε με το τελικό 110-80 που αποδεικνύει το τι γινόταν πάνω στο παρκέ για τις δυο ομάδες.

Ο Αντουέιν Γουίγκινς σημείωσε 26 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Σάνον Σόρτερ είχε 20 πόντους με 5 ασίστ, ο Ανταμ Σμιθ είχε 19 πόντους με 5/8 τρίποντα και ο Άαρον Μπεστ είχε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ, συνθέτοντας ένα… φονικό κουαρτέτο για τον «Δικέφαλο», ενώ από τον Ιωνικό, ο Βίνσεντ Σίμπσον σημείωσε 19 πόντους, ο Μπράντον Μόμπλεϊ τελείωσε με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Λάκι Τζόουνς στην πρώτη του εμφάνιση σημείωσε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 59-39, 90-53, 110-83