Η έδρα κρατά το Ρέθυμνο στην σωτηρία

Written by  Ιαν 18, 2020

Το Ρέθυμνο Cretan Kings πήρε σημαντική νίκη επί του Ηρακλή με 69-63 και συνεχίζει να… ανασαίνει καλά για την σωτηρία του, εκμεταλλευόμενο την έδρα του, όπου σημείωσε την 7η φετινή νίκη του.

Με τον Φράνκαμπ σε εξαιρετική κατάσταση, το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 11-5 στ πρώτα λεπτά, όμως, ο Ηρακλής έδειξε σημάδια αντίδρασης και με τον Σούλερ να παίρνει προσπάθειες, ανέτρεψε την διαφορά και προηγήθηκε με 16-20, με τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί 6-0 για να προηγηθούν με 22-20 στο τέλος του δεκάλεπτου.

Με σερί 8-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 33-25, αλλά δεν φρόντισε να διατηρήσει το προβάδισμά του, δίνοντας την ευκαιρία στο «Γηραιό» να μειώσει σταδιακά και με σερί 10-0 να φτάσει στην ανατροπή (36-37), σκορ με το οποίο έληξε το ημίχρονο.

Ισορροπημένο το τρίτο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και το Ρέθυμνο να προηγείται με 48-44, με τον Ηρακλή να μένει κοντά και να μειώνει σε 54-53 στο τέλος του δεκάλεπτου.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε πολύ καλά και με σερί 6-0 ανέβασε τη διαφορά στους 7 (60-53) με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου και πήρε αέρα… νίκης, αφού ο Ηρακλής δεν κατάφερε να πλησιασει και να διεκδικήσει τη νίκη, με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν με το τελικό 69-63.

Ο Κόνερ Φράνκαμπ ήταν ο κορυφαίος με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Ραμόν Χάρις είχε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Αντρέας Χριστοδούου πρόσθεσε επίσης 11 πόντους, ενώ για τον Ηρακλή, ο Τζαμάλ Σούλερ σημείωσε 17 πόντους με 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Βασίλης Καββαδάς έκανε double-double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Ολιβιέ Χάνλαν σημείωσε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-37, 54-53, 69-63

Φωτό: ΕΣΑΚΕ