Σώζεται και… ανεβαίνει το Ρέθυμνο

Written by  Ιαν 04, 2020

Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε το Ρέθυμνο Cretan Kings που επικράτησε άνετα του Ηφαίστου Λήμνου με 75-59 και, όχι μόνο απομακρύνθηκε αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη, αλλά πλέον μπορεί να… κρυφοκοιτάει και ψηλότερα, αφού ισοβαθμεί με Πανιώνιο και Ηρακλή στην 8η θέση.

Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς με 3-9, οι Κρητικοί δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν περισσότερο, έφεραν την κατάσταση στα ίσια και πέρασαν μπροστά με 15-13 και οι δυο ομάδες πήγαν πόντο – πόντο μέχρι το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 21-19.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε καλύτερα και με σερί 6-0 προηγήθηκε με 27-19, έχοντας δημιουργήσει μια καλή διαφορά, η οποία, ωστόσο, δεν ήταν… ασφαλείας, αφού οι Λημνιώτες έμειναν κοντά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα με 36-30.

Η Κρητική ομάδα πάτησε… γκάζι με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και έφτασε πολύ γρήγορα στο +11 (47-36), ενώ, με τον Ήφαιστο να μην μπορεί να βρει απαντήσεις, η διαφορά έφτασε το +16 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (60-44), έχοντας βάλει τις βάσεις για τη νίκη.

Το Ρέθυμνο είχε πάρει ήδη προβάδισμα και ψυχολογία νίκης, ανεβαίνοντας ακόμα και στο +19 (66-47) και έφτασε τελικά στην σημαντική νίκη με 75-59, συνεχίζοντας την καλή του πορεία των τελευταίων αγωνιστικών.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ με 17 πόντους και 3 ασίστ, ο ο Τζος Κάρτερ είχε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Γουέσλι Γκόρντον 11 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Από τον Ήφαιστο, ο Τζέρι Σμιθ σημείωσε 16 πόντους και ο Βλαντ Μολντοβεάνου 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 36-30, 60-44, 75-59