Σταθερός στη δεύτερη θέση ο Πανιώνιος, ανεβαίνει ο ΠΑΟΚ

Written by  Ιαν 05, 2014

Το κυρίως πιάτο της δωδέκατης αγωνιστικής του πρωταθλήματος διεξήχθη χθες με πέντε αναμετρήσεις, στις οποίες ξεχώρισαν η επιβλητική εμφάνιση του ΠΑΟΚ, η ωριμότητα που επέδειξε ο Πανιώνιος στην Πάτρα, αλλά και η νέα νίκη των Τρικάλων επί του ανεβασμένου Άρη.

Στην Πυλαία, ο Δικέφαλος του Βορρά δεν είχε αντίπαλο, αφού ο Ηλυσιακός, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, σε κανένα σημείο του αγώνα δεν επιβεβαίωσε την εικόνα μιας ομάδας που φιλοδοξεί να παλέψει για την παραμονή στην κατηγορία. Οι παίκτες του ΠΑΟΚ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο έκαναν ο,τι ήθελαν και πήραν μια άνετη νίκη με 84-49, κάνοντας το καλύτερο «ποδαρικό» για το 2014.

Ο Πέιν άγγιξε το double-double με 22 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ πολύ κοντά έφτασε και ο Μιχάλης Τσαϊρέλης με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από το «ναυάγιο» των φιλοξενούμενων, το μόνο που μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει είναι οι 13 πόντοι του Ιωάννου.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-32, 63-39, 84-49

Ο Πανιώνιος επιβεβαίωσε πως είναι η ομάδα που όχι μόνο μπορεί να μειώσει τις αποστάσεις μεταξύ των δύο «αιωνίων», αλλά μέχρι στιγμής έχει μπει και ανάμεσά τους –εκμεταλλευόμενος την τιμωρία των -2 βαθμών του Ολυμπιακού – μένοντας μόνος στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας έπειτα από την εκτός έδρας νίκη του με 81-89 επί του Απόλλωνα Πάτρας.

Οι νεοσμυρνιώτες είχαν τον έλεγχο του αγώνα, παίρνοντας μεγάλες διαφορές που έφτασαν μέχρι και τους 17 πόντους με τους γηπεδούχους να επιχειρούν ανατροπές, που, ωστόσο, δεν έγιναν ποτέ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Λάνγκφορντ με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσε και ο ΜακΚόλουμ με 16 πόντους και 5 ασίστ, ενώ για τους γηπεδούχους ο Μπολντς με 22 πόντους και ο Γουίλσον με 19 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ο,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν.

Τα δεκάλεπτα: 18-19,43-50, 59-70, 81-89

Μία ακόμα σπουδαία νίκη πήραν τα Τρίκαλα, αυτή τη φορά επί του ανεβασμένου Άρη μετά την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου. Οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Πάτρικ Γιούινγκ jrπήραν τη νίκη στην παράταση με 82-76 (καν.διαρκ. 69-69) και αναρριχήθηκαν στην έκτη θέση της βαθμολογίας, δείχνοντας πως βρίσκονται ήδη πολύ κοντά στην επίτευξη του στόχου της σωτηρίας.

Ο αμερικανός σέντερ πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ και μαζί με τους 21 πόντους του Γκρέιντζερ οδήγησαν την τοπική ομάδα σε μία μεγάλη νίκη απέναντι στον Άρη που πάλεψε, αλλά στο τέλος δεν άντεξε να πάρει τη νίκη. Ο Γιάννης Αθηναίου που διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας σημείωσε 21 πόντους και μοίρασε 7 ασίστ και ο Μιχάλης Πελεκάνος με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να χαρίσουν στον Άρη την εκτός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 38-31, 50-50, 69-69 (κ.α.), 82-76

Ο ΚΑΟΔ έκλεισε τη χρονιά με τη μεγάλη νίκη επί του Ολυμπιακού που εν πολλοίς θα κρίνει και το πλεονέκτημα έδρας στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, όμως, στην Ελευσίνα, ο γηπεδούχος Πανελευσινιακός ήταν αυτός που χαμογέλασε με τη νίκη με 73-67 και έκανε την καλύτερη αρχή στη νέα χρονιά.

Ο αρχηγός Μανώλης Παπαμακάριος με 15 πόντους και 6 ασίστ και ο συνήθης ύποπτος Μοχάμεντ Φαγιέ με επίσης 15 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίο των νικητών, ενώ κορυφαίος από τους ηττημένους ήταν ο Μπράουν με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-30, 50-42, 73-67

Την ανατροπή της ημέρας πέτυχε ο Κολοσσός Ρόδου που με ηγέτη τον Άγγελο Τσάμη κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι από το -18 του ημιχρόνου και να πάρει μία πολύ σημαντική νίκη στη μάχη που δίνει για τη σωτηρία με 70-64 απέναντι στον Ίκαρο Χαλκίδας που ουσιαστικά «αυτοκτόνησε» αφήνοντας μια τέτοια νίκη να χαθεί από τα χέρια του.

Το 31-49 του ημιχρόνου άλλαξε στο εκπληκτικό επιμέρους 39-15 στο δεύτερο ημίχρονο με τον Άγγελο Τσάμη να είναι ο οδηγός της ανατροπής και να τελειώνει το παιχνίδι με 15 πόντους και 6 ασίστ, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Σμιθ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Ο Γιάννης Γκαγκαλούδης προσπάθησε να κρατήσει τη νίκη για την ομάδα του, αλλά οι 17 πόντοι του δεν ήταν αρκετοί.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 31-49, 50-57, 70-64

Η αγωνιστική συνεχίζεται σήμερα με τις αναμετρήσεις του Ολυμπιακού με την ΑΕΝΚ στο ΣΕΦ και του Ρεθύμνου με τον Παναθηναϊκό.