«Φονέας» των Γιγάντων το Περιστέρι!

Written by  Απρ 10, 2019

Μετά τον Παναθηναϊκό, το Περιστέρι ΒΙΚΟΣ Cola νίκησε και τον Ολυμπιακό, αυτή τη φορά με 81-76 και συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην επιστροφή του στην μεγάλη κατηγορία, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο τους «ερυθρόλευκους» στην εσωστρέφεια μετά από μια απογοητευτική χρονιά.

Οι γηπεδούχοι εξελίσσονται σε φονέα των… Γιγάντων, έχοντας αξιοθαύμαστη παρουσία, ενώ επέβαλλαν το ρυθμό τους από την αρχή της αναμέτρησης, χωρίς ουσιαστικά να αντιμετωπίσουν κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα από έναν αντίπαλο που πλέον έχει χάσει κάθε κίνητρο για την ολοκλήρωση της χρονιάς.

Με περισσότερη φρεσκάδα το Περιστέρι, ξεκίνησε καλύτερα και πήρε προβάδισμα με 12-5, με τον Ολυμπιακό να επανέρχεται στο παιχνίδι και να ισοφαρίζει σε 16-16, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 22-19.

Οι «ερυθρόλευκοι» αδυνατούσαν να πλησιάσουν και να περάσουν μπροστά, με τους Περιστεριώτες να παραμένουν στο προβάδισμα (35-30), να φτάνουν ξανά στο +7 (43-36) και να μη νιώθουν καμία ουσιαστική απειλή μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που τους βρήκε στο 45-39.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε μια κάποια αντίδραση με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, μειώνοντας στο καλάθι (52-50), αλλά δεν είχε ούτε ενέργεια ούτε καλές συνεργασίες, με συνέπεια το Περιστέρι που είχε περισσότερη θέληση για τη νίκη, να ανεβάσει ξανά τη διαφορά και να φτάνει στο 63-56 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έχασε την μεγάλη ισχύ του μέσα στη ρακέτα με την αποβολή του Μιλουτίνοφ με 5 φάουλ, έφτασε ξανά στο καλάθι (69-67), έχασε ευκαιρίες να ισοφαρίσει, δεν τις αξιοποίησε και ο Μπεντίλ αρχικά με μεγάλο τρίποντο (αφού πριν οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τρεις ευκαιρίες από τα 6,75 μ. για το προσπέρασμα), και στη συνέχεια με 3/3 βολές από κερδισμένο φάουλ από τον Γκος έγραψε το 80-74 στα 01:04 που έδωσε σημαντικό αέρα στους γηπεδούχους.

Το τελικό 81-76 χάρισε τη νίκη στο Περιστέρι που πανηγύρισε έντονα μια ακόμα μεγάλη επιτυχία τη φετινή σεζόν.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Μπεν Μπεντίλ με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ σημείωσε τα τελευταία κρίσιμα καλάθια που χάρισαν τη νίκη στην ομάδα του, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ήταν συγκλονιστικός, κάνοντας double-double με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Γιάννης Αγραβάνης με τον Έντι Ντάνιελ είχαν από 10 πόντους.

Από τον Ολυμπιακό, ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε 17 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Μπριάντε Γουέμπερ είχε 13 πόντους με 5 ριμπάουντ, ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος σημείωσε 12 πόντους με 5 ασίστ και ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 10 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 45-39, 63-56, 81-76

Φωτό: olympiacosbc.gr