Πρώτο διπλό για Ήφαιστο, τεράστια νίκη με ανατροπή για Κύμη, νίκες για ΑΕΚ,Περιστέρι, Χολαργό

Written by  Δεκ 29, 2018

Η Κύμη πραγματοποίησε μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία της, καθώς επέστρεψε από το -17 (45-28) στο 24’ και επικράτησε με επί μέρους 47-12 του Άρη με 75-57.

Οι Σκοτ Σαγκς (16π.) και Κρις Χόρτον (13π.), μαζί με τους Σταύρο Τουτζιαράκη (12π.) και Τζεκουάν Λιούις(11π., 11ασ)έδωσαν αυτή τη νίκη ανάσα στην Κύμη και την βοήθησαν να εγκλωβίσει τον Άρη μετά την αποχώρηση με πέντε φάουλ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-35, 46-48, 75-57

Ο Ήφαιστος Λήμνου πανηγύρισε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη σε ένα άλλο νησί αυτό της Κρήτης, καθώς επικράτησε με 85-82 του Ρεθύμνου.

Ο Ήφαιστος ήταν καταιγιστικός προηγήθηκε στο 26’ με 19 πόντους διαφορά (56-37), όμως η ομάδα του Ρεθύμνου κατάφερε να επιστρέψει, να μειώσει στους 3 στο 32’ (62-59), όμως μέχρι εκεί, αφού η ομάδα της Λήμνου έφυγε με το με το διπλό από την Κρήτη.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 30-39, 49-59, 82-85

Επιστροφή στις νίκες για την ΑΕΚ στην Basket League, καθώς επικράτησε εντός έδρας του Πανιωνίου με 73-62. Το όπλο της ΑΕΚ ήταν ο Βινς Χάντερ που σημείωσε 24 πόντους με 10/11 δίποντα, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ. Η αναμέτρηση ήταν από το ξεκίνημα ντέρμπι με τους κυανέρυθρους να είναι ανταγωνιστικοί, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Χάντερ ήταν ασταμάτητος με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να φτάσει στη νίκη με 73-62.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 37-36, 54-49, 73-62

Το Περιστέρι άντεξε στην αντεπίθεση του Κολοσσού και κατάφερε να σημειώσει μια ακόμη νικη με 73-70. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 17 πόντους (66-49) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όμως ο Κολοσσός έφτασε την αναμέτρηση στο καλάθι (70-68) 30’’ πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Μπράουνινγκ υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ με αποτέλεσμα το Περιστέρι να ανεβάσει τη διαφορά στο +5 και να ολοκληρώσει νικηφόρα την αναμέτρηση με 73-70.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 38-26, 55-46, 73-70

Την έκτη του νίκη σημείωσε στο πρωτάθλημα ο Χολαργός, καθώς επικράτησε άνετα με 82-71 του Λαυρίου. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη επέβαλε από νωρίς τον ρυθμό της, όμως το Λαύριο για ένα ημίχρονο είχε καταφέρει να κρατηθεί στην αναμέτρηση (46-39 το ημίχρονο υπέρ του Χολαργού).

Στο δεύτερο μέρος όμως η ομάδα του Χολαργού με επί μέρους σκορ τρίτου δεκαλέπτου 19-8 ανέβασε τη διαφορά στο +18 (65-47) και κλείδωσε τη νίκη για το τελικό 82-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 46-39, 65-47, 82-71