Τα… χρειάστηκε στη Λευκάδα η ΑΕΚ, εύκολα Άρης, Λαύριο, σε περιπέτειες Κόροιβος, Κύμη

Written by  Απρ 01, 2017

Η ΑΕΚ έπαιξε με τη «φωτιά» στην Λευκάδα, ωστόσο, δεν… κάηκε από την μαχητική, αν και ήδη υποβιβασμένη Δόξα και με τη νίκη της με 64-68 διατήρησε το προβάδισμά της για την κατάληψη της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι μέχρι το τελευταίο λεπτό, στο οποίο οι νησιώτες βρέθηκαν πολύ κοντά στην μεγαλύτερη νίκη της σύντομης παρουσίας τους στην μεγάλη κατηγορία, όμως, ένα μεγάλο τρίποντο του Ρόκο Λένι Ούκιτς έκανε το 63-67 και ουσιαστικά έκοψε τα «φτερά» των γηπεδούχων.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Ρόκο Λένι Ούκιτς, εκτός από το μεγάλο τρίποντο, είχε συνολικά 12 πόντους και 2 ασίστ.

Από τη Δόξα, ο Ιβάν Μάρας είχε 23 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Άλεξ Χάρις είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-38, 51-54, 64-68

Ο Άρης ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο, όταν και με εξαιρετική άμυνα και με απόλυτο πλουραλισμό στην επίθεση, προηγήθηκε με 48-28 του Απόλλωνα Πάτρας Carna και έκτοτε δεν κινδύνευσε ουσιαστικά για να πάρει τη νίκη με 79-70, έστω κι αν στο δεύτερο μέρος κατέβασε ταχύτητα.

Σημείο-κλειδί στην αναμέτρηση η προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο, δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο από τους 12 πόντους κι έτσι ο Άρης πήρε μια σημαντική νίκη που τον διατηρεί στο προβάδισμα για την τέταρτη θέση στην κανονική περίοδο.

Ο Τζάστιν Τζάκσον ήταν ο κορυφαίος των «κιτρινόμαυρων» με 15 πόντους και ορισμένες πολύ θεαματικές φάσεις, ο Γουίλ Κάμμινγκς είχε επίσης 15 πόντους με 5 ασίστ, ενώ ο Βασίλης Καββαδάς σταμάτησε στους 12 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Για τον Απόλλωνα, ο Στίβεν Μπαρτ Τζούνιορ είχε 21 πόντους με 3 ασίστ, ο Έντιν Μπάβτσιτς είχε 13 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Τάιλερ Καλινόσκι είχε 11 πόντους με 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 48-28, 65-60, 79-70

Το Ρέθυμνο Cretan Kings πέρασε από την έδρα του Κόροιβου Αμαλιάδας επικρατώντας με 67-78 και γλυκοκοιτάζει τα play off την ώρα που η ομάδα της Αμαλιάδας αρχίζει να δυσκολεύεται όσον αφορά στην παραμονή της.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου όπου οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση και πήραν την πολύ σημαντική νίκη.

Ο Γκάρι Τάλτον είχε 15 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Τορλίν Φιτζπάτρικ είχε 13 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Γουόλτερ Λέμον Τζούνιος είχε 10 πόντους με 7 ασίστ, ενώ διψήφιοι σε πόντους ήταν επίσης ο Ρόμπερτ Άρνολντ με 10, ο Ρόλαντ Σάφτενααρ με 11 και ο Χάρης Γιαννόπουλος επίσης με 10.

Για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου που πλέον αναζητά την υπέρβαση στις δυο τελευταίες αγωνιστικές για να παραμείνει στην κατηγορία, ο Έρικ ΜακΛέλαν είχε 18 πόντους με 6 ριμπάουντ, ο Τόντρικ Γκότσερ 15 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Μαρκέλ Σταρκς είχε 12 πόντους με 6 πόντους και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 34-35, 52-55, 67-78

Εντυπωσιακός ο Προμηθέας Πατρών συνέτριψε την Κύμη Seajets και παρέμεινε σε τροχιά play off, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται ακόμα στην επικίνδυνη ζώνη και να αναγκάζονται να τα παίξουν όλα για όλα στις τελευταίες δύο αγωνιστικές.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν σε όλο το γήπεδο και έφτασαν εύκολα στο 24-11 του πρώτου δεκάλεπτου που έβαλε τις βάσεις για την νίκη, ενώ, παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν, δεν τους επέτρεψαν να πλησιάσουν και με ολοκληρωτική κυριαρχία στο δεύτερο μέρος έφτασαν άνετα στην νίκη.

Ο Νίκος Γκίκας βρέθηκε σε μεγάλο απόγευμα, με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Μακένζι Μουρ είχε 17 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Μίροσλαβ Τόντιτς σημείωσε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ για τους νικητές.

Ο Αλέξανδρος Σιγκούνας με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ομόνος που διασώθηκε από την Κύμη.

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 39-31, 59-45, 81-56

Το Λαύριο DHI έκανε το καλύτερο φετινό εκτός έδρας παιχνίδι του και πήρε εύκολη νίκη επί του Κολοσσού H Hotels με 63-79.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πολύ ωραίο μπάσκετ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ενώ κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην άνετη επικράτηση.

Ο Στήβεν Γκρέι είχε 20 πόντους με 5 ριμπάουντ και ο Άσλεϊ Χάμιλτον είχε 12 πόντους με 5 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ για τους Ροδίτες που απογοήτευσαν με την απόδοσή τους, ο Λάνγκστον Χολ είχε 13 πόντους με 5 ασίστ και ο Τζέσε Τσούκου σημείωσε 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 31-43, 46-65, 63-79