Δεν τα κατάφερε

Written by  Οκτ 24, 2014

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Μπάγερν με 81-75 γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα για φέτος.

Οι «πρασινοι» ουσιαστικά πλήρωσαν την τελευταία περίοδο όταν το ένα επιθετικό και αμυντικό μπλοκ-αουτ ήταν αυτό που στέρησε στην ομαδα του Ιβάνοβιτς την νίκη και το ροζ φύλλο.

Και όμως ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να είχε φύγει νικητής από το Μόναχο αλλα από τα μισά της τρίτης περιόδου έδειξε σημάδια κόπωσης σαν να «ξέμενε» από βενζίνη η πράσινη μηχανή και μοιραία ήρθε η ήττα στη δεύτερη στροφή της ευρωλίγκας.

Ο Ντούσκο Σαβάνοβιτς «εκτέλεσε» τον Παναθηναϊκό στα 46 δευτερόλεπτα πριν το τέλος όταν δικό του τριποντο έκανε το σκορ 79-70 σφραγίζοντας και τυπικά την νίκη για την Μπάγερν.

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να έχασε αλλα δείχνει ότι κερδίζει παιχνίδι με παιχνίδι τον Βλάντο Γιάνκοβιτς. Ο νεαρός φοργορντ σημείωσε 17 ποντους(4/4 βολες,5/7 διποντα,1/7 τριποντα,4 ριμπαουντ,2 κλεψίματα) σε μια από τις καλύτερες ευρωπαϊκές βραδιές της καριέρας του. πρώτος σκόρερ για τους πρωταθλητές ο Εστεμπάν Μπατίστα(18 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Η αναμέτρηση

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα 6-0 όταν τα τριποντά του Γιάνκοβιτς αλλα και του Φώτση βρήκαν στόχο. Η Μπάγερν αντέδρασε γρήγορα έτρεξε ένα σερί 9-0(9-6) και στη συνεχεια πήρε προβάδισμα 4 ποντων(12-8 στο 4΄). Οι πρωταθλητές έβγαλαν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και πηραν και πάλι το προβάδισμα(13-14), αλλα η Μπάγερν είχε λύσεις και έκλεισε την περίοδο με +1(17-16).

Στη δεύτερη περίοδο η διάφορα έφτασε μέχρι και το +5 για τους Βαυαρούς (21-16) αλλα δυο διαδοχικά αναπάντητα πράσινα τριποντά έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στους πρωταθλητές Ελλάδας(25-23 στο 14). Ο Σαβάνοβιτς με τρίποντο εδωσε και πάλι το προβάδισμα στην Μπάγερν με 26-25. Ο Γιάνκοβιτς απάντησε(26-27) αλλα η Μπάγερν είχε και πάλι τις λύσεις και πήγε το σκορ στο 32-27(18'). Στο τελευταίο δίλεπτο ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 8-0 με κύρια αιχμή τον Μπατίστα που σημείωσε 6 διαδοχικούς ποντους, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με ένα εκπληκτικό «σλάλομ» του Σλότερ για το τελικο32-35 μ το οποιο πήγα στα αποδυτήρια οι δυο ομάδες.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με ένα 7-2 υπέρ της Μπάγερν που μετέτρεψε το σκορ σε 39-7. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε 55-49. Οι Γιάγκλα και Στίματς οδήγησαν την Μπάγερν Μονάχου στο 57-55 στο 28':36'', αλλά ο Γιάνκοβιτς με 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 57-59 (30').

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου επέλεξε να «χτυπήσει» από μακριά. Οι «πράσινοι», όμως, δεν ήταν εύστοχοι και οι Βαυαροί τρέχοντας σερί 8-0 από το 31' ως το 34':30'' και βρίσκοντας λύσεις από τον Γκάβελ προηγήθηκαν με 68-61. Οι Σλότερ (4π.) και ο Φώτσης (3π.) έφεραν τον Παναθηναϊκό στο -2 (70-68), αλλά ο Ντζέντοβιτς ευστόχησε σε τρίποντο για το 73-68 (37'), ενώ με τον ίδιο τρόπο 1':46'' για την λήξη ο Σαβάνοβιτς έγραψε το 76-68. Ο Σλότερ στο 38':20'' είχε 2/2 βολές για το 76-70, ενώ στην επόμενη φάση ο Μπράιαντ υπέπεσε σε βήματα. Ο Διαμαντίδης αστόχησε σε τρίποντο, ο Μπατίστα πήρε το ριμπάουντ , αλλά ούτε ο Μπλουμς κατάφερε να μειώσει στους 3 πόντους. Ο Σαβάνοβιτς, όμως, 46'' για την λήξη είχε κρύο αίμα και με τρίποντη «βόμβα» έκανε το 79-70. Ο Σλότερ στο 39':24 από την γραμμή των βολών μείωσε σε 79-72. Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε φάουλ, ο Μπράιαντ έγραψε το 81-72 και ο Φώτσης με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 81-75.

Δεκάλεπτα: 17-16, 32-35, 57-59, 81-75

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Σάφαρτσικ 3 (1), Μίτσιτς 4 (6λ., 5ασ.),Μπένζινγκ, Ντζέντοβιτς 14 (2τρ., 6ρ., 4ασ.), Στίματς 11. Σαβάνοβιτς 20 (5τρ., 6ρ.), Γκαβέλ 13 (4ασ.), Γιάγκλα 10 (1), Μπράιαντ 6 (9ρ.).

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 13 (1), Μποχωρίδης 2, Γιάνκοβιτς 17 (1τρ., 4ρ.), Φώτσης 15 (4), Παππάς, Διαμαντίδης (7ασ.), Γκιστ 2, Μπατίστα 18 (7ρ., 2κλ., 5λ., 1ασ.), Μπλουμς 6 (2), Ράιτ 2.