Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό στη Νίκη Λευκάδας

Written by  Ιαν 29, 2017

Ένα ακόμα εκτός έδρας ροζ φύλλο αγώνα πανηγύρισε η Νίκη Λευκάδας μέσα στον Άγιο Δημήτριο επί του Κρόνου με 72-41.

Οι παίκτριες του Νίκου Δουβίτσα διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο ωστόσο το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκανε τη διαφορά με τη Νίκη Λευκάδας να πατάει το πόδι στο γκάζι και με ένα επιμέρους 28-5 να κλειδώνει από νωρίς την υπόθεση νίκη και το τελικό 41-72 να έρχεται εύκολα.

Ντεμπούτο στο πρωτάθλημα έκανε η Κάντυ για τη Νίκη Λευκάδας για την οποία τέσσερις παίκτριες τελείωσαν το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό πόντων. Η Μπράουν τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους και από κοντά ακολούθησαν οι Τελίδου, Γούναρη και Στάρα με 10 η καθεμία.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 25-32, 30-60, 41-72

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Λαγοπόδης): Τζανετάτου, Αυτζή 10, Σπαθάρου 10, Μίχου 1, Πετρν, Σταμάτη 3, Οικονομίδου, Γκέργκι 4, Τσιμπίδη, Γασπαράτου, Σίντι 6, Κυριακοπούλου 4

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 8, Τελίδου 10, Καμπουράκη 8, Μπράουν 17, Στάρα 10,  Γούναρη 10, Ψυχογιού, Κάντυ 7, Παπαδοπούλου, Δεληγιάνη 2.