Ευρωπαϊκοί τίτλοι τέλους για Ολυμπιακό

Written by  Δεκ 15, 2016

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το +7 του πρώτου αγώνα και χάνοντας με 72-59 στη Σλοβακία αποχαιρέτησε νωρίς τη διοργάνωση.

Το παιχνίδι ήταν ζωής ή θανάτου και για τις δυο ομάδες με τη νικήτρια να προκρίνεται στους 16 του θεσμού. Αστοχία στα πρώτα δυο λεπτά και από τις δυο πλευρές με το σκορ να ανοίγει από την Τάνια Χαλιβέρα ωστόσο οι γηπεδούχες βρήκαν πιο γρήγορα το ρυθμό τους και πήραν ένα προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (17-10).

Η Γκουντ Έιτζελς που εκτός από τη νίκη ήθελε και διαφορά από 8 πόντους και πάνω συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκε με συν 10 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου (22-12). Με τον Ολυμπιακό εξουδετερωμένο επιθετικά από την άμυνα τον γηπεδούχων (7/26 σουτ εντός παιδιάς) το σκορ έφτασε στο 29-15 και στο συν 14 πέντε λεπτά πριν λήξει το ημίχρονο. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ταμπλό να γράφει 38-25 και τις Κάιζερ και Καλτσίδου να έχουν πετύχει τους 19 από τους 25 πόντους του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε με την πλάτη στον τοίχο,κυνηγούσε στο σκορ και με δυο συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα των Σταμάτη και Καλτσίδου έριξε τη διαφορά μετά από ώρα κάτω από τους δέκα πόντους (48-39) τρία λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το οποίο όμως έληξε 54-43.

Με τον κόσμο στο πλευρό τους οι Σλοβάκες ήθελαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα να υπερασπιστούν τη διαφορά που έχτισαν  ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μείωσε σε 59-51 στα μέσα του δεκαλέπτου και 68-59 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος. Δραματικά τα τελευταία 90 δευτερόλεπτα με την Γκουντ Έιτζελς να ευστοχεί σε βολές και να κάνει το 70-59 με το χρονόμετρο να γράφει 00.25΄΄. Στην τελευταία επίθεση ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σκοράρει και το τελικό 72-59 τον αφήνει εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 38-25, 54-43, 72-59

Γκούντ Έιντζελς (Γιάνκοβιτς) : Όμπλακ 22, Άλλεν 7, Ζίρκοβα 7, Ιανοσίκοβα, Μπαλίντοβα 8, Στελίκοβα 5, Γιουρκένοβα 5, Κουπκίκοβα 8, Μπαχ 10, Μπαμπούροβα

Ολυμπιακός (Καπογιάννη) : Σταμάτη 3, Χατζηνικολάου 4, Χότζες, Μάλτση 8, Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 3, Γιοβάνοβιτς, Καλτσίδου 11, Δημητράκου 6, Κάιζερ 22