«Ζωντανό» για πρόκριση το Περιστέρι

Written by  Ιαν 21, 2020

Σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση παρέμεινε το Περιστέρι winmasters, που, αν και δυσκολεύθηκε αρκετά απέναντι στην Μόρναρ, πήρε τελικά μια δύσκολη νίκη με 72-67 και ανέβηκε στο 7-5, βλέποντας αισιόδοξα την επόμενη μέρα του στην διοργάνωση.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για την ελληνική ομάδα, που με γρήγορο σερί 11-0 προηγήθηκε πολύ νωρίς με 19-6, ενώ με όπλο την εξαιρετική της άμυνα, έκλεισε εύκολα το δεκάλεπτο με προβάδισμα 21-9.

Το Περιστέρι συνέχισε με την ίδια φιλοσοφία και με σερί 5-0 έστειλε γρήγορα την διαφορά στο +17 (26-9), ενώ δεν κινδύνευσε ιδιαίτερα μέχρι το ημίχρονο που ήρθε σε μια ισορροπία, με το σκορ στο 41-29 υπέρ των γηπεδούχων.

Η ελληνική ομάδα δεν είχε την ίδια φρεσκάδα και στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, εγκλωβίστηκε στην άμυνα των φιλοξενούμενων, έχασε την επαφή με το σκορ, με συνέπεια η Μόρναρ να μειώσει σταδιακά και να φτάσει στην ανατροπή, παίρνοντας προβάδισμα με 45-46, πριν το Περιστέρι δείξει σημάδια ανάκαμψης και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 56-48.

Η διαφορά αποκαταστάθηκε γρήγορα σε διψήφια επίπεδα (61-50), με την Μόρναρ, παρ’ όλα αυτά να μην τα παρατάει, να επιστρέφει και πάλι για να πάρει ξανά προβάδισμα με 64-65, ωστόσο, ούτε αυτή τη φορά κατάφερε να το διατηρήσει, με το Περιστέρι να παίρνει τελικά την δύσκολα, αλλά πολύ σημαντική νίκη με 72-67.

Ο Γιάνικ Μορέιρα ηγήθηκε της ελληνικής ομάδας με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είχε 11 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Στήβεν Γκρέι είχε 11 πόντους με 4 ασίστ.

Από την Μόρναρ, ο Σεάντ Σέχοβιτς είχε 21 πόντους με 3 ασίστ, ο Βούκοτα Πάβιτς είχε 13 πόντους με 10 ριμπάουντ, ο Ντέρεκ Νίντμαν 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ και ο Μίλκο Μπιέλιτσα 10 πόντους με 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 41-29, 56-48, 72-67