Στον τελικό η Πολκοβίτσε, ήττα για Γκιόρ

Written by  Απρ 18, 2019

Στον τελικό του πρωταθλήματος Πολωνίας προκρίθηκε η Πολκοβίτσε της Στέλλας Καλτσίδου , κάνοντας το 3-0 κόντρα στην Άρκα Γκντυνια και θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο της.  Επιστροφή στη δράση και στο πρωτάθλημα Ουγγαρίας, με τα ημιτελικά της διοργάνωσης, εκεί όπου η Γκιόρ ηττήθηκε εκτός έδρας από την Αλουινβεντ με 64-52.

Άρκα Γκντύνια- Πολκοβίτσε 71-80

Για τον τρίτο αγώνα  της ημιτελικής φάσης η Πολκοβίτσε νίκησε την Γκντύνια με 71-80 κ έκανε το 3-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις και έγινε η πρώτη ομάδα που παίρνει το εισιτήριο για τον τελικό. Η Στέλλα Καλτσίδου έπαιξε 26:10 λεπτά και πέτυχε 12 πόντους με 3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα ενώ είχε και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 40-47, 51-65, 71-80

Αλουινβεντ-Γκιορ 64-52

Στον πρώτο ημιτελικό του Ουγγρικού πρωταθλήματος η Γκιόρ της Άρτεμις Σπανού αντιμετώπιζε εκτός έδρας την Αλουινβεντ. Οι φιλοξενούμενες πάλεψαν αλλά ηττήθηκαν με 64-52. Από ελληνικής πλευράς η Άρτεμις Σπανού έπαιξε 33:10 λεπτά πετυχαίνοντας 9 πόντους. Πιο αναλυτικά είχε 1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 1/2 βολές, 4 ριμπαουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ. Η Αλουινβεντ προηγείται 1-0 της Γκιόρ.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 35-25, 51-36, 64-52