Η πρόκριση περνά από το ΟΑΚΑ για ΑΕΚ

Written by  Μαρ 28, 2019

Κόντρα στα προβλήματα αφού αγωνίστηκε για μία ακόμη φορά χωρίς τον Ξανθόπουλο κι έχασε στο πρώτο ημίχρονο με τραυματισμό τον Ματσιούλις, η ΑΕΚ ηττήθηκε στη Βαμβέργη με διαφορά που της δίνει βάσιμες πιθανότητες πρόκρισης στο final four του BCL. Η “Ένωση” ηττήθηκε με 71-67 από την Μπάμπεργκ και θα κληθεί να ανατρέψει αυτή τη διαφορά στο παιχνίδι της επόμενης Τετάρτης (3/4, 19:30) στο ΟΑΚΑ. Ο Σάκοτα είχε 15 πόντους με έξι ριμπάουντ, ο Λαρεντζάκης είχε 12 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τρεις ασίστ ενώ 14 με καθοριστική παρουσία στο τέλος, είχε ο Θίοντορ.

Η ΑΕΚ έμεινε σε χαμηλά ποσοστά εντός παιδιάς (41,3% στα δίποντα και 33,3% στα τρίποντα) και υστέρησε έναντι των Γερμανών στα ριμπάουντ (35-43) όμως έκανε λιγότερα λάθη (10 έναντι 14) και κυρίως έδειξε αποφασιστικότητα στα σημεία στα οποία έδειχνε να της φεύγει το παιχνίδι, στην αρχή και στο τέλος του παρά το εξαιρετικά μικρό rotation της, των επτά ουσιαστικά παικτών.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έκανε κακή εκκίνηση στο παιχνίδι μένοντας χωρίς σκορ στα πρώτα 7:55, αφού οι παίκτες της αστόχησαν στα πρώτα 12 σουτ που επιχείρησαν, έχοντας παράλληλα και τέσσερα λάθη. Το ευτύχημα ήταν πως στο ίδιο διάστημα η Μπάμπεργκ δεν ήταν ιδιαίτερα παραγωγική κι έτσι προηγήθηκε με 8-0. Η “Ένωση” πέτυχε το πρώτο καλάθι της με τον Λαρεντζάκη και κατάφερε με το τέλος της πρώτης περιόδου να βρίσκεται πίσω με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (11-10).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να σκοράρουν με δυσκολία, εστιάζοντας τις προσπάθειες τους στο αμυντικό κομμάτι του παιχνιδιού, ωστόσο με τη συμπλήρωση τριών λεπτών στη δεύτερη περίοδο, η Μπάμπεργκ βρέθηκε στο +6 (18-12). Η ΑΕΚ όμως δεν έχασε την επαφή της με το σκορ και στα μισά της περιόδου ισοφάρισε στους 22 πόντους με τον Ντούσαν Σάκοτα να φτάνει τους εννιά. Μάλιστα, παρότι είχε χάσει όμως με τραυματισμό στον αριστερό αγκώνα τον Γιόνας Ματσιούλις, πήρε και το προβάδισμα με το τέλος του ημιχρόνου με 30-28 έχοντας βελτιώσει σε έναν βαθμό τα ποσοστά της (είχε 31,4% εντός παιδιάς ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 34,3%). Σάκοτα και Λαρεντζάκης είχαν τους 20 από τους 30 πόντους της ΑΕΚ στο πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την ΑΕΚ να ανοίγει τη διαφορά στους έξι (28-34 στο 22' και 36-42 στο 25') ωστόσο τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, “φορτώθηκε” με τέταρτο φάουλ του Βινς Χάντερ. Η Μπάμπεργκ ανέκτησε το προβάδισμα με 49-47 χάρη σε ένα σερί 13-5 αλλά 10 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο της κατάστασης (49-50).

Μετά από τρία λεπτά στην τελευταία περίοδο, η Μπάμπεργκ ήταν και πάλι μπροστά με 58-54. Η ΑΕΚ είχε δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι απέναντι στη σκληρή άμυνα των Γερμανών και τέσσερα λεπτά πριν το τέλος βρέθηκε στο -9 (67-58). Εκεί ανέλαβε δράση ο Τζόρνταν Θίοντορ που με επτά προσωπικούς πόντους, κράτησε την ΑΕΚ και περιόρισε τη διαφορά στους τέσσερις (71-67), γεγονός που επιτρέπει στην ελληνική ομάδα να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες της για πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 28-30, 49-50, 71-67.

Μπάμπεργκ (Περέγκο): Αλεξάντερ 19, Ράις 7 (1), Ρούμπιτ, Τέιλορ 3 (1), Ζήσης 4, Χέκμαν 8 (2), Χίκμαν 12 (1), Ολίντε 6 (2), Σμιντ, Στάκεϊ.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 12, Λαρεντζάκης 12 (2), Σάκοτα 15 (1), Σαντ-Ρος 10 (2), Θίοντορ 14 (2), Γκρίφιν, Τζέιμς 2, Ματσιούλις 2, Τσαλμπούρης.