Με εκκίνηση… φωτιά πήρε ό,τι χρειαζόταν!

Written by  Ιαν 08, 2019

Ο ΠΑΟΚ έπιασε εξαιρετική απόδοση και απέναντι στην Χαποέλ Χολόν έκανε ένα από τα καλύτερα φετινά του παιχνίδια, παίρνοντας τη νίκη με 92-77 και όχι μόνο την έπιασε στο 6-4, αλλά κάλυψε και την διαφορά της ήττας του στον πρώτο γύρο, κάνοντας ένα αποφασιστικό βήμα-πρόκρισης.

Ιδανικότερο ξεκίνημα δεν θα μπορούσε να φανταστεί ούτε ο πιο αισιόδοξος φίλαθλος του «Δικεφάλου του Βορρά», καθώς με εκπληκτική άμυνα που κράτησε τους φιλοξενούμενους χωρίς πόντο για περισσότερα από 6’, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 17-0 και… τελείωσε την αναμέτρηση πριν καν αρχίσει.

Η διαφορά έφτασε και το +18 (24-6) στην πρώτη περίοδο που έληξε με 25-11, με την Χαποέλ να βγάζει μια μικρή αντίδραση στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου μειώνοντας στους 11 (38-27), αλλά η ελληνική ομάδα ήταν πολύ καλά διαβασμένη για να της επιτρέψει να μειώσει περισσότερο, με το ημίχρονο να την βρίσκει μπροστά με 46-31.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά και στο δεύτερο ημίχρονο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +19 (58-39) και κράτησε σε απόσταση ασφαλείας την Χαποέλ, με το δεκάλεπτο να λήγει με 71-55 και την τελευταία περίοδο να κυλά με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να διατηρούν τα κεκτημένα μέχρι το τελικό 92-77.

Ο Γουίλιαμ Χάτσερ έκανε το παιχνίδι της ζωής του, ολοκληρώνοντας με 26 πόντους με 5/6 τρίποντα με 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Φιλ Γκος είχε 12 πόντους (3/3 τρίποντα) με 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Τζαμάλ Τζόουνς σημείωσε 13 πόντους με 3 ριμπάουντ, ο Μιλένκο Τέπιτς είχε 12 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Γιάννης Αθηναίου πρόσθεσε 10 πόντους σε μια βραδιά που ήταν εξαιρετική για τον «Δικέφαλο του Βορρά».

Για τους φιλοξενούμενους, ο Σον Τζόουνς έκανε double-double με 21 πόντους και 11 ριμπάουντ, ο Κόρι Γουάλντεν έφτασε κοντά σε triple-double σημειώνοντας 15 πόντους με 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, όπως και ο Ντάριον Άτκινς που τελείωσε με 11 πόντους και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 47-31, 71-55, 92-77