Μόνη πρώτη η ΑΕΚ, κάλυψε και τη διαφορά στο Ισραήλ

Written by  Δεκ 11, 2018

Η ΑΕΚ κράτησε το αήττητο σερί της στο 7-0, πέρασε και από το Ισραήλ επικρατώντας της Χάποελ με 83-70, κάλυψε την διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου και έμεινε να οδηγεί τον όμιλο μόνη της στην κορυφή.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκε στο πρώτο λεπτό με 8-3 της Χάποελ, ενώ οι Σάκοτα και  Χάουαρντ ήταν ζεστοί και στο δεύτερο λεπτό η κάτοχος του τίτλου ήταν ήδη μπροστά με +7 (13-6), ενώ τρία λεπτά από την έναρξη του παιχνιδιού η ΑΕΚ με το πόδι πατημένο στο γκάζι ήταν ήδη σε διψήφια διαφορά 16-6. Το πρώτο πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα δίποντο του Λαρεντζάκη για το 22-11. Η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ξέφρενο ρυθμό και στο 6ο λεπτά ήταν ήδη η αναμέτρηση στο +16 (27-11) με την Ελληνική ομάδα να δείχνει τα δόντια της. Η Χάποελ όμως με ένα σερί 11-2 κατέβασε την διαφορά κάτω από τους δέκα με το κλείσιμο του δεκαλέπτου σε 29-22.

Η ΑΕΚ δεν βρισκόταν καλά επιθετικά, παρουσίασε πολλά προβλήματα στην άμυνα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου και η Χάποελ κατάφερε να εξανεμίσει την διαφορά και να επιστρέψει στην αναμέτρηση, καθώς στο 14΄ήταν πίσω μόλις με έναν πόντο 32-31 και με την ολοκλήρωση του πενταλέπτου να προσπερνά με 34-32 έχοντας σερί 23-5 μέσα σε 9 λεπτά από την στιγμή που είχε βρεθεί στο -16 (27-11) στο 6ο λεπτό.

Τελείως διαφορετικό πρόσωπο από τον δικέφαλο στο πρώτο δεκάλεπτο και άλλο στο δεύτερο δίχως λύσεις απέναντι στους Ισραηλινούς. Ο Χάουαρντ ήταν αυτός που έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ΑΕΚ με 35-34 στο 16΄. Η ΑΕΚ χάρη στους Γρίφιν και Χάουαρντ κατάφερε να ανακτήσει διαφορά 6 πόντων (45-39) μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ μπροστά 48-43.

Το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε για την ΑΕΚ δύο λεπτά από το ξεκίνημα του με τον Γκρίφιν για το 50-43, ενώ η ΑΕΚ ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια στο 25΄(56-43) έχοντας σερί 8-0 στο τρίτο δεκάλεπτο. Το πρώτο καλάθι για την Χάποελ στο τρίτο δεκάλεπτο ήρθε στο 26΄, ενώ η ΑΕΚ συνέχισε να διατηρεί με ασφάλεια μια διαφορά διψήφια 47-58 στο 27’. Η Χάποελ στο τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης κατάφερε να βρει τους πόντους που της έλλειπαν και μείωσε σε 61-56 με το κλείσιμο της τρίτης περιόδου.

Η Χάποελ μείωσε στο καλάθι στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου όμως η ΑΕΚ απάντησε άμεσα και έξι λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού ήταν μπροστά με 72-63, ενώ έφτασε άνετα με 83-70 σε ένα σπουδαίο διπλό καλύπτοντας και την διαφορά του πρώτου αγώνα όπου είχε χάσει στο ΟΑΚΑ με (79-75) και μένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή του ομίλου.

Τέσσερις παίκτες της ΑΕΚ είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με τον Γκρίφιν να έχει 25, τον Χάντερ 16, τον Χάουαρντ 13 και τον Σάκοτα 12. Για την Χάποελ ο Φέλντεϊν είχε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 43-48, 56-61, 70-83