Νίκες για Πολκοβίτσε και Γκερνίκα, ήττα για Γκιόρ

Written by  Νοε 08, 2018

Ευρωπαϊκή βραδιά ήταν η Τετάρτη για τις Ελληνίδες που αγωνίζονται στο εξωτερικό. Στην Ευρωλίγκα, η Πολκόβίτσε της Στέλλας Καλτσίδου επικράτησε εντός έδρας της Κάστορς Μπρεϊν με 71-52, ενώ στο Eurocup οι Ελληνίδες μέτρησαν μια νίκη και μια ήττα. Το ροζ φύλλο αγώνα πήρε η Γκέρνικα της Ελεάννας Χριστινάκη, κερδίζοντας 65-54, εκτός έδρας την Ουνιάο, ενώ η Γκιόρ, της Άρτεμις Σπανού, που επέστρεψε σε γνώριμα λημέρια, έφυγε ηττημένη από την Τζιρόνα (78-58).

Πολκοβίτσε -  Κάστορς Μπρεϊν 71-52

Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά για τις δύο ομάδες καθώς ήταν άστοχες στα πρώτα λεπτά με περισσότερο την Κάστορς Μπρεϊν. Χαρακτηριστικό ήταν πως σημείωσε το πρώτο της καλάθι 3' μετά την έναρξη του αγώνα. Η Πολκοβίτσε δεν μπορούσε να βρει ρυθμό και έτσι ο προπονητής της έκανε αλλαγές νωρίς περνώντας την Στέλλα Καλτσίδου στο παιχνίδι. Οι παίκτριες του Μάρος Κόβασικ έδειξαν να συνέρχονται και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 19-6. Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενες με ένα γρήγορο 7-0 σερί μείωσαν την διαφορά για το 19-13. Με τρίποντο της Καλτσίδου η Πολκοβίτσε ξαναπήγε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων κάνοντας το 28-17. Το ημίχρονο έκλεισε με 37-24 υπερ της πρωταθλήτριας Πολωνίας. Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η Πολκοβίτσε έπαιξε καλύτερο μπάσκετ και έφτασε να προηγείται με 18 πόντους (48-30) Το σκηνικό δεν άλλαξε καθ' όλη την διάρκεια της περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες  διατηρούσαν τη διαφορά και μάλιστα 5' πρίν τελειώσει ο αγώνας, με ασίστ της Καλτσίδου το προβάδισμα έφρασε στο +21 (63-42) για την Πολκοβίτσε. Το τελικό σκορ ήταν 71-52.

Η Στέλλα Καλτσίδου σε 24:37 λεπτά συμμετοχής είχε 9 πόντους, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 37-24, 55-36, 71-52

Τζιρόνα - Γκιόρ 78-58

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Η Τζιρόνα προηγήθηκε με 8-5 αλλά η Σπανού με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Έτσι κύλησε η πρώτη περίοδος με την φιλοξενούμενη ομάδα όμως να σκοράρει δύο φορές από την γραμμή του τρίποντου και να κλείνει την περίοδο προηγούμενη με 23-17. Η Άρτεμις Σπανού συνέβαλε ώστε η ομάδα της να μείνει κοντά στο σκορ έχοντας 5 πόντους και 3 ριμπάουντ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γκιορ έκανε αρκετά φάουλ και η Τζιρόνα το εκμεταλλεύτηκε. Έχτισε μια διαφορά σταθερά άνω των 10 πόντων και έτσι το ημίχρονο τελείωσε με 43-29. Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχες είχαν περιορίσει τα λάθη τους αλλά οι Ισπανίδες ήταν εύστοχες και διατήρησαν την διαφορά σε υψηλά επίπεδα (57-40). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η ψαλίδα είχε ανοίξει και το ταμπλώ έγραφε 65-40. Η Σπανού προσπάθησε να περιορίσει την διαφορά αλλά το τελικό 78-58 ήρθε φυσιολογικά.

Η Άρτεμις Σπανού σε 30:18 λεπτά συμμετοχής ήταν η πρώτη σκόρερ της Γκιόρ έχοντας 15 πόντους με 3/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/6 βολές, ενώ είχε επίσης 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-29, 57-40, 78-58

Ουνιάο - Γκερνίκα 54-65

Η Ουνιάο φιλοξένησε την Γκερνίκα της Ελεάννας Χριστιανάκη. Η ισπανική ομάδα μπήκε από νωρίς στην θέση του οδηγού και προηγήθηκε με 14-4 στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου. Ήταν εύστοχη εντός παιδιάς και έτσι τέλος της περιόδου προηγούνταν με 16-23. Λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου μπήκε και η Ελεάννα Χριστιανάκη στο παρκέ. Η Ουνιάο παίζοντας καλύτερα απ' ότι στο πρώτο δεκάλεπτο, μείωσε και ισοφάρισε 4' πριν το ημίχρονο (30-30) αλλά η Γκερνίκα με 7-0 σερί απέκτησε και πάλι ένα μικρό προβάδισμα με το οποίο πήγε στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχες με την Ντζάσι, κατά κύριο λόγο, μείωσαν την διαφορά σε 39-41. Ένα νέο σερί της Γκερνίκα (8-0) την έφερε στο +10 διαφορά που παρέμεινε ως το τέλος του αγώνα, ο οποίος βρήκε νικήτρια την ομάδα της Ισπανίας με 65-54.

Η Ελεάννα Χριστινάκη αγωνίστηκε 08:55 λεπτά, χωρίς να σκοράρει.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 30-37, 47-53, 54-65