Δεν της αρκούσε η Σπανού

Written by  Οκτ 28, 2018

Για την πέμπτη "στροφή" του Ουγγρικού πρωταθλήματος η Γκιόρ της Άρτεμις Σπανού φιλοξενούνταν από την Σεγκλίντ, με την απόδοση της Ελληνίδας φόργουορντ, που πέτυχε 12 πόντους, να μην αρκεί για να δώσει τη νίκη στην ομάδα της, καθώς ηττήθηκε με 65-63.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις γηπεδούχες να προηγούνται αλλά τη Γκιόρ να απαντάει με την Σπανού.Οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με μία μικρή διαφορά υπέρ της Γκιόρ (11-16). Στην δεύτερη περίοδο η Σενγκλίντ "έσφιξε" την άμυνά της και κατάφερε να προηγηθεί με 28-26, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο ισόπαλο 31-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχες ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με 10-0 σερί ενώ η Γκιόρ σκόραρε μετά από 3,5 λεπτά με την Γκρέι. Προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και τα κατάφερε κάνοντας το 41-37. Η Σενγκλίντ όμως ήταν πιο διαβασμένη και διατηρούσε την διαφορά κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 46-38. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα και παρ' ότι χαλάρωσαν δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 65-63.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 31-31, 46-38, 65-63