Την οδήγησε στη νίκη

Written by  Οκτ 24, 2018

Με νίκη άρχισε τις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις η Γκιόρ της Άρτεμις Σπανού. Η Ουγγρική ομάδα επικράτησε, εντός έδρας, με 78-67, της Ουνιάο Σπορτίβα για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Eurocup, με την Ελληνίδα διεθνή να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο για ακόμα ένα παιχνίδι.

Η Άρτεμις Σπανού, ήταν από τις κορυφαίες της ομάδας της και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν αυτή που την οδήγησε με ασφάλεια στην επιτυχία. Η Ελληνίδα φόργουορντ, σε 34:01 λεπτά συμμετοχής, πέτυχε 14 πόντους (6/8 δίποντα και 2/2 βολές), ενώ είχε και 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τις φιλοξενούμενες καθώς προηγήθηκαν με 7-0. η Γκιορ απάντησε γρήγορα και ισοφάρισε σε 9-9. Η Ουνιάο είχε το προβάδισμα αλλά η Άρτεμις Σπανού ήταν καθοριστική καθώς με κλέψιμο δικό της και καλάθι στην επόμενη φάση έβαλε την Γκιορ μπροστά στο σκορ με 21-19. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 26-21 υπερ της γηπεδούχου ομάδας. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γκιορ συντηρούσε μία διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι το ημίχρονο (39-33). Στο δεύτερο ημίχρονο με καλάθι της Γκρέι η Γκιορ έφτασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (43-33) για πρώτη φορά στον αγώνα. Στην τέταρτη περίοδο η  Ουνίαο προσπάθησε ν΄αντιδράσει αλλά η Γκιορ είχε το μομέντουμ του αγώνα και δεν έχασε την διαφορά της μέχρι το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 39-33, 62-52, 78-67

Γκιορ ( Σάντρο Ορλάντο): Στζαμπο , Μπράουν 14, Βάργκα 2, Ρακσάνι 13, Κρνζιτς 2, Ναγκί 7, Τσανκ 3, Τόροκ 4, Σπανού 14, Γκρέι 14, Λάκλοθ 5

Ουνιάο Σπορτίβα (Ρικάρντο Μποτέλο): Κουλιμπαλί 3, Σεϊλούντ 5, Σοϊρο 15, Φιλίπ 13, Ματέους 5, Ντζάσι 13, Μοντέϊρο 13