Πρώτη νίκη στην Πυλαία για τον ΠΑΟΚ

Written by  Δεκ 05, 2017

Σημάδια… ζωής στο FIBA Champions League έδειξε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε της Βέντσπιλς με 83-76 και ανέβηκε στο 2-5, παίρνοντας ταυτόχρονα το πρώτο θετικό αποτέλεσμα στην έδρα του.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε σε καλή μέρα αρκετούς παίκτες, ενώ έδειξε ψυχραιμία στα κρίσιμα λεπτά του παιχνιδιού, βγάζοντας έπειτα από καιρό καλό πρόσωπο σε μια ευρωπαϊκή αναμέτρηση.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με ενέργεια και πάθος στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-1 μόλις στο 3’ και χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου με 21-17.

Η ελληνική ομάδα έδειχνε να ελέγχει την αναμέτρηση, φτάνοντας στο 30-24 στο 15’, όμως, στο σημείο εκείνο έπαθε… μπλακ άουτ, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν σερί 12-1 για να προηγηθούν με 36-31 και να κλείσουν το ημίχρονο με 41-35.

Ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε βελτιωμένος στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη να παίρνει πρωτοβουλίες, κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά με 46-43, όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανακτήσουν το προβάδισμα και να προηγηθούν στο τέλος της περιόδου με 57-61.

Με την καλύτερη δυνατή εκκίνηση και σερί 9-0 στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και πάλι με 66-61, ενώ ελέγχοντας πλήρως το παιχνίδι, έφτασε στο 70-63 και έδειξε ότι μπορεί να φτάσει στη νίκη.

Παρ’ όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 7-0 για να ισοφαρίσουν σε 70-70 και το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν γεμάτο αγωνία. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξαν ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά, ανέβασαν τη διαφορά στους 10 (83-73) και τελικά πήραν μια σημαντική νίκη που τους βοηθά να διατηρήσουν ζωντανές τις ελπίδες τους για πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Βαγγέλης Μαργαρίτης με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Δημήτρης Κατσίβελης είχε 12 πόντους με 7 ασίστ, ο Φιλ Γκος είχε 12 πόντους με 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Λίνος Χρυσικόπουλος και ο Λάκι Τζόουνς είχαν από 10 πόντους, ενώ ο Ουσμάν Κρούμπαλι είχε 8 πόντους με 10 ριμπάουντ.

Για την Βέντσπιλς, ο Γκούλμπις είχε 17 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Μπρέσεβιτς είχε 16 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 35-41, 57-61, 83-76