Ατυχία και ήττα στο φινάλε για τον ΠΑΟΚ στην Τουρκία

Written by  Δεκ 14, 2016

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε από το -13 του τρίτου δεκάλεπτου, διεκδίκησε τη νίκη, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 78-77 εκτός έδρας από την Ουσάκ Σπορτίφ και πλέον έμεινε στο 4-5 στον όμιλο του FIBA Champions League.

Η ελληνική ομάδα έκανε προσπάθεια να ανατρέψει τη διαφορά, πέρασε μπροστά στο τελευταίο λεπτό, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη, την οποία θα μπορούσε να είχε «κλέψει» αν το σουτ του Πέινερς, το οποίο κατέληξε στο καλάθι των γηπεδούχων, δεν ήταν εκπρόθεσμο για μερικά δέκατα του δευτερολέπτου.

Ο ΠΑΟΚ πήρε μια μικρή διαφορά στο πρώτο πεντάλεπτο (6-12), όμως, η αδράνεια της άμυνας στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου και ένα buzzer beater από τον Ντεμιρέλ, τον έφεραν πίσω στο σκορ με 21-18.

Η Ουσάκ έφτασε για πρώτη φορά σε προβάδισμα 6 πόντων (26-20 στο 12’), έφτασε ακόμα και το +8 (39-31) και με μια μικρή αντίδραση της ελληνικής ομάδας, η διαφορά έκλεισε στο ημίχρονο για το 39-36.

Η κατάσταση άρχισε να ξεφεύγει από τα μισά του τρίτου δεκάλεπτου και έπειτα, όταν ο ΠΑΟΚ έχασε την επαφή με το σκορ, με την τουρκική ομάδα να παίρνει τη διαφορά με 61-48 και έδειχνε να παίρνει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης.

Η πρώτη αντίδραση της ελληνικής ομάδας ήρθε με ένα σερί 1-9 μέχρι το τέλος της περιόδου (62-57), ενώ η ολική ανατροπή έγινε όταν πέρασε μπροστά στο σκορ με 66-67 στο 34’.

Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα με τον ΠΑΟΚ να περνάει μπροστά με 75-77 στα 43’’ και να κρατάει την τύχη στα χέρια του.

Το τρίποντο του Χάρισον, ωστόσο, στα 28’’ έγραψε το 78-77 που έμελλε να είναι το τελικό σκορ, αφού στο χρόνο που απέμενε οι παίκτες του ΠΑΟΚ δεν κατάφεραν να βγάλουν σωστή επίθεση, το σουτ που επεχείρησε ο Μπράιαντ στα 4’’ αλλοιώθηκε από τον Όγκουστ, ενώ το καλάθι που σημείωσε ο Πέινερς ήταν οριακά εκπρόθεσμο και έτσι η ελληνική ομάδα δεν «έκλεψε» τη νίκη.

Ο Ζάνις Πέινερς ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ με τον Τζος Σάιμπερτ να έχει 11 πόντους, ενώ από την τουρκική ομάδα, ο Ρόλαντς Φρεϊμάνις είχε 18 πόντους με 4 ριμπάουντ και ο Ζακ Όγκουστ έκανε double-double με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 39-36, 62-57, 78-77

Ουσάκ Σπορτίφ (Μπουλκάζ): Ογκούστ 10, Αντέμογλου, Καβακλίογλου 4, Καντάν 4, Χάρισον 16, Φρεϊμάνις 18, Σουρουτσού, Σονμέζ, Ντεμιρέλ 9, Καϊρίς 7, Μκσίτς 10

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 3, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 9, Τέιλορ 7, Μιλιένοβιτς 7, Γλυνιαδάκης 6, Σάιμπερτ 11, Καμάρας, Μπράιαντ 7, Πέινερς 19, Κλάντον 6

Φωτό: basketballcl.com