Έτρεχε με…103 στο Ρέθυμνο ο Ολυμπιακός

Written by  Νοε 18, 2013

Ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε σε κανένα σημείο του αγώνα απέναντι στο Ρέθυμνο Aegean και πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στην Κρήτη, όπου πήρε μία ακόμα νίκη με 79-103 και πλέον προετοιμάζεται για την πρεμιέρα του δεύτερου γύρου της φάσης των ομίλων στην Ευρωλίγκα, την ερχόμενη Παρασκευή με αντίπαλο τη Μάλαγα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας συμπεριέλαβε τελικά στην δωδεκάδα τόσο τον Κώστα Σλούκα, ο οποίος προερχόταν από τραυματισμό στην κνήμη, όσο και τον Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος χρειάστηκε ένεση για να ξεπεράσει τους πόνους στα πλευρά που τον ταλαιπωρούσαν έπειτα από τον αγώνα με τη Ζιέλονα Γκόρα.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με ένα γρήγορο σερί στο ξεκίνημα, βρέθηκαν με διψήφια διαφορά στο 5’ (2-13), στο 8’ ήταν στο +14 (7-21), ενώ με το τέλος της πρώτης περιόδου οι Πρωταθλητές Ευρώπης προηγούνταν με 12-23.

Στη δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε με τον Ολυμπιακό να διατηρεί μια διαφορά σε σταθερά υψηλά επίπεδα και το Ρέθυμνο με ατομικές κυρίως ενέργειες να προσπαθεί να μειώσει και να τη διατηρήσει σε αξιοπρεπή επίπεδα. Με καλάθι του Ντάνστον η διαφορά έφτασε το +16 (20-36) στο 16’ και με προσπάθεια του Αγραβάνη στο 19’ έφτασε το +19 (30-49) για να κλείσει το ημίχρονο με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 33-51.

Και στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε δυνατά ανεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά με τους Περπέρογλου και Πέτγουεϊ να παίρνουν το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων. Η διαφορά έφτασε το +21 για πρώτη φορά στο 28’ 48-69) με καλάθι του Ντάντσον και ανέβηκε στη μέγιστη τιμή της (52-79) ένα λεπτό αργότερα με 5 συνεχόμενους πόντους του Περπέρογλου. Με καλάθι του Γκάμπριελ οι γηπεδούχοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 54-79, με την τελευταία περίοδο να έχει απλώς διαδικαστικό πια χαρακτήρα.

Κι έτσι και έγινε. Με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να δίνει πολύ χρόνο συμμετοχής στον Δημήτρη Κατσίβελη και το νεαρό του Ολυμπιακού να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία, οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν ανοικτά και ελεύθερα και ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, αφού ήταν πια φανερό ότι οι παίκτες του Ρεθύμνου δεν είχαν δυνάμεις να ακολουθήσουν.

Το τελικό 79-103 αντικατοπτρίζει τη δυναμικότητα των δύο αντιπάλων, με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να παίρνουν μία ακόμα νίκη στο ελληνικό πρωτάθλημα, να αυξάνουν περισσότερο το αήττητο σερί τους σε Ελλάδα και Ευρώπη (14-0) και να κάνουν μία αρκετά καλή εμφάνιση που τους δίνει αυτοπεποίθηση να συνεχίσουν τη δύσκολη προσπάθεια.

Από την πλευρά του το Ρέθυμνο δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσει τον Ολυμπιακό, ωστόσο, έδειξε πως είναι μια ομάδα που η περσινή της πορεία ως την τέταρτη θέση του Πρωταθλήματος μόνο πυροτέχνημα δεν ήταν.

Τα δεκάλεπτα: 12-23, 33-51, 54-79, 79-103