Νικηφόρο φινάλε πρώτου γύρου για τον ΠΑΟΚ

Written by  Δεκ 01, 2016

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε την παράταση για να πάρει τελικά μια πολύ σημαντική νίκη με 85-81 (κ.α. 71-71) και να ξεκολλήσει από τις τελευταίες θέσεις του ομίλου, ολοκληρώνοντας τον πρώτο γύρο του FIBA Champions League με απολογισμό 3 νίκες και 4 ήττες.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» παρουσιάστηκε με περισσότερη ενέργεια και καθαρό μυαλό στο παιχνίδι του και, παρά τα άσχημα ποσοστά του (3/20 τρίποντα, 28/43 βολές) βρήκε τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία, πήρε τη διαφορά στην παράταση και κατάφερε να τη διατηρήσει για να επιστρέψει στις νίκες και να παραμείνει ζωντανός.

Οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν από νωρίς στις αδυναμίες του ΠΑΟΚ και έφτασαν πολύ γρήγορα σε μια διψήφια διαφορά (10-20 στο 8’) στέλνοντας το μήνυμα πως το βράδυ μόνο εύκολο δεν θα είναι για την ελληνική ομάδα.

Κομβικό σημείο της αναμέτρησης ήταν η δεύτερη περίοδος, όταν αρχικά η Βελγική ομάδα έφτασε το +14 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (16-30), όμως, ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα σερί 15-0 που τον έφερε στο 31-30 στο 18’, έφτασε το +5 (37-32) για να κλείσει το ημίχρονο με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να προηγείται με 39-36.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, το παιχνίδι ήταν ένα ντέρμπι με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το ξεκίνημα του τελευταίου δεκάλεπτου, όπου ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 11-0 και έφτασε και πάλι στο +10 (60-50 στο 34’) και φάνηκε να ελέγχει την αναμέτρηση.

Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, μέσα σε δυο λεπτά μάζεψαν τη διαφορά, μείωσαν στον πόντο (62-61 στο 36’) και ισοφάρισαν στα 1:43 (66-66) με τη νίκη να κρίνεται στις λεπτομέρειες.

Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές στο τελευταίο λεπτό, ο Ντιν έκανε… δώρο τη μία ελεύθερη βολή στα 8’’ και έτσι, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος, έφτασε τη διαφορά στο +10 (83-73) και έφτασε τελικά στη νίκη με 85-81 και έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τον πρώτο γύρο του FIBA Champions League.

Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ ήταν ο πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Λίνος Χρυσικόπουλος και ο Κιθ Κλάντον έκαναν double-double με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 5 ασίστ και 13 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ αντίστοιχα.

Από τους φιλοξενούμενους, ο Έντγκαρας Ζελιόνις είχε 20 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Γουίλι Ντιν είχε 18 πόντους, με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 39-36, 49-50, 71-71, 85-81 (παρ.)

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 14, Κόνιαρης 8, Τσόχλας 2, Τέιλορ 2, Μιλιένοβιτς 8, Γλυνιαδάκης 7, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 16, Καμάρας, Μπράιαντ 15, Πέινερς, Κλάντον 13

Βέντσπιλς (Μουιζνιέκς): Λεϊμάνις, Ντιν 18, Ζιέντινς 4, Λομάζ 9, Ζελιόνις 20, Άτε 1, Σκέλε 13, Ζάκις 4, Κούκσικς 5, Κάμπελ 7

Φωτό: basketballcl.com