Έχασε από τα λάθη του

Written by  Νοε 23, 2016

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση με την Όλντενμπουργκ, όμως, όσο περνούσε η ώρα έμενε από δυνάμεις κι έτσι η ήττα με 67-62 ήρθε για να αφήσει πλέον τον «Δικέφαλο του Βορρά» στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας του ομίλου.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς προηγήθηκε με 1-13 στο 5’ και 11-24 στο πρώτο δεκάλεπτο και έδειχνε να ελέγχει την αναμέτρηση. Το κακό δεύτερο δεκάλεπτο και η μείωση του σκορ από τους γηπεδούχους, δεν επηρέασαν την εικόνα του ματς, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι και το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου.

Οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 52-51 στο 32’ και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε για τελευταία φορά με 60-62 στο 38’, όμως, στο τελευταίο δίλεπτο υπέπεσε σε πολλά λάθη, δεν σημείωσε ούτε πόντο και με συνολικό σερί 7-0 η Όλντενμπουργκ πήρε τη νίκη και ανέβηκε στο 4-2, αφήνοντας την ελληνική ομάδα στο 2-4.

Ο Κιθ Κλάντον είχε 14 πόντους με 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τη γερμανική ομάδα, ο Μπράιαν Κβέιλ είχε 16 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 11-24, 27-33, 48-51, 67-62

Όλντενμπουργκ (Ντρίτζεντσιτς): Κρέιμερ Κ. 4, Κρέιμερ Ντ. 2, Βίμπεργκ, Μάσενατ 13, Ντε Τσέουφ 8, Μπάτσακ, Μέντριχ 3, Λόκχαρτ 3, Πάουλντινγκ 7, Σβέτελμ 3, Κβέιλ 16, Ντάγκινς 8

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 4, Τσόχλας 5, Τέιλορ 7, Μιλιένοβιτς 12, Γλυνιαδάκης 3, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 8, Καμάρας, Μπράιαντ 9, Κλάντον 14

Φωτό: basketballcl.com